Akcje, wyjścia

 

Rok Szkolny 2016/2017

 

 

Szlakiem Wrocławskich Krasnali 

W dniu 30 maja 2017 roku dzieci z klasy II e i II b zwiedzały Wrocław – „Szlakiem Wrocławskich Krasnali. W czasie spaceru szukały krasnali i słuchały opowieści z nimi związane. Poznały również legendy wrocławskie. Po odnalezieniu krasnala przypominającego Statuę Wolności, znajdującego się przed siedzibą Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej zakończyła się nasza wycieczka. Dzieci na zakończenie wysłuchały fragmentów książki Mariusza Urbanka „Wrocławskich krasnali historie prawdziwe” oraz dostały słodki poczęstunek.


Cebulaki” z naszej szkoły w konkursie „Czas na zdrowie” 

 

W tym roku nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Czas na zdrowie”.Organizatorzy chcą uświadomić dzieciom, że warto zdrowo się odżywiać i dbać o zdrowie.

Konkurs podzielono na dwa etapy. Pierwszym byłostworzenie zespołu – ten etap już za nami. Stworzyliśmy zespół „Cebulaki, w skład którego wchodzi dziewięcioro uczniów z naszej szkoły i pan Kamil Wójcik, pani Beata Moszara oraz pani Danuta Bil jako koordynatorzy.

Ważnym i trudnym zadaniem dla zespołu było wykonanie i przedstawienie prezentacji o zdrowym stylu życia – daliśmy z siebie wszystko i zakwalifikowaliśmy się do etapu drugiego. Tu czekało na nas zadanie jeszcze trudniejsze: zorganizowanie festynu o tematyce konkursu. Przygotowaliśmy plan działania i znów się udało! Drużyna „Cebulaków” zorganizowała szkolny festyn – odważnie i z rozmachem. 7 czerwca w godzinach od 10.00 do 13.00 na szkolnym boisku nie brakowało atrakcji. W trakcie festynu odbył się kiermasz zdrowej żywności połączony ze zbiórką pieniędzy dla Hospicjum Wrocławskiego. Rodzice z naszej szkoły przygotowali mnóstwo pysznych wypieków, za co serdecznie dziękujemy! Festyn obfitował w konkursy: na rzeźbę z owoców i na najlepszy strój owocowy, lub warzywny. Pierwszą z zaplanowanych atrakcji był pokaz latawców z motywami owoców  wykonanych na lekcji techniki. Zadaniami specjalnymi, dla aktywnych fizycznie, była Sztafeta Warzywna, Kwadrant i bieg z przeszkodami. Ci, którzy nie biegali, mogli przysiąść na trawie i zafundować sobie zmywalny tatuaż owocowy, albowarzywny.

Koordynatorami naszej wspólnej zabawy byli:nauczyciele, drużyna Cebulaki” i pani Emilia Maj wraz z samorządem uczniowskim. Dzięki zaangażowaniu wszystkich drugi etap konkursu za nami, teraz cierpliwie czekamy na wyniki sędziów, 

 

        Ula B. z drużyny Cebulaków,,CAŁY WROCŁAW CZYTA.

    Dnia 1 czerwca 2017 roku uczniowie z klasy 1bm uczestniczyli w happeningu na Wrocławskim Rynku. Wszyscy uczestnicy czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Czytanie rozpoczął Prezydent Wrocławia  Rafał Dutkiewicz fragmentem z Księgi XII ,,Pana Tadeusza”. Na koniec uczniowie z 1bm włożyli trzy książeczki do skrzynki bookcrossingu oraz uwiecznili tytuły swoich ulubionych książek na tablicy demonstracyjnej.


 

WYJŚCIE DO OPERY

 

Dnia 17.05. 2017 roku klasy pierwsze wybrały się do Opery Wrocławskiej na spektakl pt. „Karnawał zwierząt”. Główną bohaterką przedstawienia była Laura, która po dniu pełnym wrażeń w zoo i spektaklu baletowym zapada w sen. A jak to w snach bywa, wszystko się miesza, tworząc odrealnioną rzeczywistość. Po sennym świecie Laury prowadził nas narrator opowiadający o najważniejszych elementach tańca. Bardzo nam się podobały przepiękne stroje zwierząt, muzyka i taniec.Wycieczka do Muzeum wsi Opolskiej 


Dnia 11 maja 2017 roku klasy II e i II b były na wycieczce w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Dzieci zwiedzały skansen wsi opolskiej. Poznały dawne zabudowania wiejskie oraz pracę kowala i nauczyciela. W czasie warsztatów słuchały opowieści związanych z ptakami zamieszkującymi w Polsce i malowały ptaka wykonanego z drzewa. Wycieczka była udana, a dzieci były zadowolone.


Wycieczka na AWF Wrocław

Dnia 28-04-2017 roku uczniowie z klasy 1b uczestniczyli w zajęciach na temat możliwości  i rozwiązań sprzyjających zdrowemu stylowi życia. W tym celu, udali się do sali anatomii na wykład o zdrowym żywieniu: ,,Jesteś tym co jesz” prowadzonym przez dr Pawła Posłusznego. 

Po wykładzie profesorowie poczęstowali  słuchaczy owocami oraz gorzką czekoladą. Po wykładzie uczniowie udali się na salę gimnastyczną i przebrani w stroje sportowe uczetniczyli w zajęcia  z piłkami edukacyjnymi EDUBALL. Zajęcia prowadził pan dr Ireneusz Cichy, kierownik Zespołu Gier Edukacyjnych z piłką. 

Na zakończenie odbyły się zajęcia akrobatyczne i gimnastyczne: ,,Gimnastyka świetna zabawa i super sprawa” prowadzone przez dr hab. Małgorzatę Sobera, prof. AWF.  Na pamiątkę pobytu na Akademii  Wychowania Fizycznego uczniowie otrzymali koszulki, zeszyty oraz bidony na wodę. Było wspaniale.


 


OTWARCIE XV EDYCJI AKCJI ,,CAŁY WROCŁAW CZYTA” W OGRODZIE BOTANICZNYM

 

Dnia 27-04-2017, uczniowie z klasy 1b wspólnie czytali fragment książki ,,Pamiętnik detektywa” Martina  Widmarka, wydanej przez wydawnictwo  ,,Zakamarki” . Później, w nawiązaniu do przedstawionej historii, uczniowie bawili się szukając w ogrodzie ukrytego skarbu oraz słuchali czytanych przez panie z Wrocławskiego Centrum Seniora opowieści. Na zakończenie dzieci wykonywały z papieru piękne tulipany.  Zadowoleni, wróciliśmy do szkoły. LEKCJA W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

Dnia 22.04.2017 klasa 1c wzięła udział w lekcji muzealnej pod tytułem :„Jak mieszkali nasi przodkowie”. Pani przewodnik opowiadała nam o ludzkich siedzibach od czasów szałasów, przez drewniane chaty, osady, grody po średniowieczne zamki i miasta. Te ciekawe zajęcia przekrojowe odbywały się na wszystkich salach wystawowych Muzeum Archeologicznego.


 

Szlak Ginących Zawodów

 

Dnia 21 kwietnia, uczniowie z klasy 1b i 1c byli na wycieczce w Kudowie Zdroju. Podczas wizyty w skansenie, uczniowie zapoznali się  z ginącymi zawodami takimi jak garncarstwo, kowalstwo, tkactwo i piekarstwo. 

 

W pracowni garncarskiej  wysłuchaliśmy kilku ciekawostek na temat garncarstwa, obejrzeliśmy pokaz tworzenia naczynia na kole garncarskim, a następnie każdy wykonał naczynie z gliny, które zabraliśmy do domu. Później, obejrzeliśmy pokaz kowalstwa w kuźni. Kowal przy użyciu swoich narzędzi wykuwał podkowę. Następnie udaliśmy się do domu chleba, w którym znajduje się piec opalany drewnem. Tam z przyjemnością jedliśmy chleb z masłem. 

 

Następnie zwiedziliśmy dom, w którym obejrzeliśmy wiele urządzeń i maszyn używanych w dawnych czasach. Były tam również robótki ręczne, pięknie haftowane serwetki, aniołki z kolorowych kordonków. W gospodarstwie widzieliśmy pawie, bażanty, kurki, koguty, kozy, owce i jelenie. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły.


 

WIZYTA W MUZEUM PRZYRODNICZYM

Dnia 31.04.2017 klasa 1c wybrała się do Muzeum Przyrodniczego. Wraz z panią przewodnik zwiedzaliśmy wszystkie wystawy stałe muzeum. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o roślinach, pożytecznych owadach i szkodnikach. Podziwialiśmy układy kostne kręgowców, w tym jedyny w kraju kompletny szkielet największego zwierzęcia jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi – płetwala błękitnego. Widzieliśmy czaszkę tura czy jajko mamutaka. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

 

 IV Wrocławski bieg sponsorowany na rzecz Fundacji" Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci".


Dnia 21 marca uczniowie naszej szkoły dzięki otwartym sercom sponsorów i swojej determinacji wzięli udział w IV Wrocławskim biegu sponsorowanym na rzecz Fundacji" Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci". Dzięki zaangażowaniu dzieci i hojności sponsorów nasza szkoła "wybiegała" 5039 zł podczas tegorocznego biegu.

Zachęcamy do biegu w przyszły roku.

 


WYJŚCIE DO KINA

Dnia 07.03.2017 klasy pierwsze były w kinie Helios na filmie pt. „Ozzy”. Jest to historia psa, który trafia do luksusowego spa dla psów, gdy jego opiekunowie wyjeżdżają na wakacje. Szybko okazuje się jednak, że wyglądający jak raj hotel, to tak naprawdę prawdziwa szkoła przetrwania. Ozzy natychmiast wpada na plan wielkiej ucieczki i od tego momentu zaczyna się wielka, zwariowana przygoda.

 

 

WYJŚCIE DO OPERY

Dnia 10 lutego 2017 klasy pierwsze były w Operze Wrocławskiej na spektaklu „W krainie czarodziejskiego fletu”. Spektakl, oparty na fragmentach „Czarodziejskiego fletu”, został zrealizowany z rozmachem. Miał bardzo ciekawą koncepcję sceniczną i piękne stroje. Główny aktor, wcielający się w postać Papageno nie tylko śpiewał, ale też był narratorem całej historii.

Przedstawienie zrobiło na nas ogromne wrażenie. Polecamy nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

 

The World Games

We wrocławskich szkołach w ramach promowania Igrzysk Olimpijskich przekazywana została flaga „The World Games”. Flaga została przywieziona przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza z Kolumbii, gdzie odbyła się poprzednia edycja tego wielkiego wydarzenia sportowego.

31 stycznia w naszej szkole odbyło się uroczyste przekazanie flagi. Dzieci i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I Stopnia na tę okazję przygotowały bogaty program artystyczny, m.in. występy szkolnego chóru Con Sorriso pod kierunkiem p. Barbary Kowalczyk, zagrało trio smyczkowe prowadzone przez p. Agnieszkę Golińską w składzie : Atena B., Dąbrówka G.oraz Ela D. Uczennice wykonały utwór Wolfganga Amadeusza Mozarta „Diwertimento ” cz.1.  Swoje talenty taneczne zaprezentowały Liliana B. i Ula D. w tańcu Hip – hop,  a mistrzowski pokaz Taekwondo zrobiła Aleksandra K., uczennica kl. V

Na sali gimnastycznej Wrocławski Szkolny Związek Sportowy zbudował „Miasteczko Sportów TWG”. Uczniowie i uczennice wraz z trenerami poznawały różne dyscypliny sportów The World Games 2017. Każdy mógł wziąć udział w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, kręgle, kajak polo, bulle, lacrosse, korfball i sumo.

W uroczystości również udział wzięli honorowi goście na czele z Prezydentem Wrocławia – Rafałem Dutkiewiczem i  Renatą Mauer-Różańska, Mistrzynią Olimpijską i Ambasadorką TWG. Departament Edukacji reprezentowany był przez Kierownika, Panią Olgę Raduchowską, a Wrocławski Komitet Organizacyjny przez Marcina Przychodnego, Prezesa spółki odpowiedzialnej za przygotowania Wrocławia do Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017.  Atmosfera wydarzenia udzieliła się wszystkim obecnym i każdy mógł poczuć się wyróżniony, z uwagi na organizacje tego wspaniałego wydarzenia w naszej szkole.Otwarcie skrzynki bookcrossingowej w Factory
 
W ramach akcji ,, Cały Wrocław czyta dzieciom"reprezentantki klasy ,,0" uczestniczyły w otwarciu skrzynki bookcrossingowej w Factory. Uroczystość miała miejsce 19 grudnia 2016 roku. Czas świąteczny zainspirował nas do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniej zapakowany ,, prezent" czyli paczkę. Uczestników i zaproszonych gości powitała pani L. Zyga oraz chór SP 68.
      Następnie dyrektor Factory uroczyście otworzyła skrzynkę bookcrossingową, wkładając do niej książkę pt. ,, W dobrym kierunku", wydaną przy współpracy ze ,,Zwierciadłem". Zaproszeni dorośli i wolontariusze otrzymali ją w prezencie. Dzieci i młodzież również uzupełnili skrzynkę swoimi książkami. Po obejrzeniu ,, prezentów" jury przyznało I miejsce naszej paczce w kategorii szkoła podstawowa. Wszyscy zostali obdarowani słodyczami. Panie z Centrum Seniora zaprosiły obecnych do głośnego czytania oraz radosnego kolędowania.
 

                                                               Wycieczka do MultiCentrum

 

    Dnia 16 grudnia klasa 1bm udała się na wycieczkę do MultiCentrum we Wrocławiu. Celem  wyjazdu był udział w zajęciach edukacyjnych, pogłębienie wiedzy na temat  nowoczesnych środków multimedialnych oraz kształtowanie umiejętności stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych. Pobyt w MultiCentrum rozpoczął krótki wykład na temat twórczości Witolda Lutosławskiego, połączony z prezentacją  na temat piosenek da dzieci  autorstwa  kompozytora. Później uczniowie za pomocą programu  komputerowego rysowali  postacie wykorzystując instrumenty muzyczne ze świata Pana Tralalińskiego na podstawie wiersza Juliana Tuwima. Następnie dzieci budowały  instrumenty muzyczne  wykorzystując  klocki edukacyjne Knex. Przez cały czas uczniowie byli bardzo zaangażowani, do wyznaczonych zadań przystępowali z ochotą. Pobyt w MultiCentrum był fantastyczną przygodą.

 

Wyjście do Teatru Muzycznego

Dnia  15 i 16 stycznia 2017 r. klasy 1, 2c, i 2d obejrzeli  spektakl  ,,Nasza mama czarodziejka?. Reżyserka i autorka scenariusza pani Agnieszka Oryńska-Lesicka napisała scenariusz na podstawie powieści Joanny Papuzińskiej o tym samym tytule. Jest to historia o mamie, która potrafi zaczarować codzienność. Książka jest lekturą, którą dzieci lubią i chętnie czytają. Mama wie, jak pokonać wielkoluda oraz jak naprawić złamany księżyc. Zawsze odczarowuje strachy i smutki. Wszyscy oglądali przedstawienie z dużym zainteresowaniem, dobrze się bawiąc

  

Warsztaty  w klasie II e

 

W dniach 13 i 20 stycznia 2017 roku w klasie IIe odbyły się warsztaty techniczno ? plastyczne pt.: ?Prezent dla Babci i Dziadka?. Zajęcia prowadziła mama Jasminy, uczennicy klasy IIe pani Agnieszka Gejderich . Uczniowie pod okiem Pani Agnieszki wykonali z filcu upominki ? dla Babci broszkę, korale, a dla Dziadka breloczek na klucze i etui na telefon. Dzieci były zachwycone warsztatami, za które podziękowały Pani Agnieszce. 


Polskie kolędy i pastorałki

 14 grudnia kl.III E uczestniczyła w NFM  na wspólnym kolędowaniu ?Polskie kolędy i pastorałki? Wykonawcami kolęd i pastorałek  był zespół Spirituals Singers Band. Mieliśmy okazje poznać różnorodność głosów. Wspólnie bez użycia instrumentów wprowadził nas zespół w świąteczny nastrój. Niezapomniane chwile spędzone przy choince. 


Mikołajkowe wyjście do kina. 

Dnia 09 grudnia 2016 roku uczniowie klas pierwszych i klasy zerowej wybrali się do kina Helios na film ?Vaiana: Skarb oceanu?. Jest to komputerowo animowana opowieść o przygodach nastolatki, która, chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Wspólnie żeglują przez ocean, przeżywając zaskakujące, a czasem i niebezpieczne przygody. Na szczęście wszystko kończy się szczęśliwie  

Warsztaty pieczenia pierników. 

 Klasy IIIE i IIIB Uczestniczyli w warsztatach pieczenia pierników.Początek grudnia to czas adwentowy, to czas wyciszenia. Ale również długich nocy i krótkich dni.I właśnie po mimo tej jesienno-zimowej pogody uczniowie klas III szkoły podstawowej spędzili czas  na pieczeniu pachnących i pysznych pierniczków. Dzieciaki ugniatały ciasto, wycinały foremkami, układały na blachę i wkładały do pieca. Po upieczeniu ciasteczek przyszedł czas na lukrowanie, a od razu później konsumpcja.Podsumowanie XIV edycji akcji : "Cały Wrocław czyta"

       Dnia 1 grudnia delegacja klasy 4a wraz z wychowawczynią Mirosławą Ciszek uczestniczyła w uroczystości zakończenia XIV edycji ?Cały Wrocław czyta?. Ponieważ pogoda nie dopisała, zamiast przy boocrosingowej skrzyneczce przy Pergoli spotkaliśmy się już w obszernej sali w centrum biznesowym przy Hali Stulecia.Sala widowiskowa wypełniła się delegatami przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceum. Razem z młodymi czytelnikami świętowali również przedstawiciele Samorządu Miasta Wrocławia, Seniorzy, oraz pracownicy DODN.Placówki mocno zaangażowane w akcję czytelniczą   otrzymały ?Laur Czytania 2016?, pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe w postaci gier i książek. Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazła się również i nasza szkoła.

alt

 alt

 

 alt 

Przedstawienie w operze.

 

Dnia  29 listopada 2016 roku klasa 1bm udała się do Opery Wrocławskiej na przedstawienie pt. ,,Sid,-wąż, który chciał śpiewać?. Twórcą dzieła jest brytyjski kompozytor Malcolm Fox. Zróżnicowana muzyka ? od swingu  poprzez  śpiew operowy ? spowodowała, że spektakl  bardzo się podobał. Akcja  również była dynamiczna. W przedstawieniu była też scena cyrkowa. Potem Sid udał się do opery w Rzymie, gdzie wokalistka uczyła  go śpiewać. Nauczycielka  podczas lekcji uczyła węża, czym jest tryl i arpeggio. Na zakończenie wąż trafił do musicalu w Londynie. Tutaj poznaliśmy głosy: alt, sopran, bas i tenor.  Z  opery  wyszliśmy  zadowoleni  z przesłania, że w życiu nie należy  sie poddawać.Spotkanie z autorką książki ,,Boćko?

 

W czwartek 17 listopada, klasy pierwsze miały spotkanie z autorką Barbarą Rejek (absolwentką naszej szkoły). Pani Barbara opowiadała o swojej książce, opowieści o bocianie o imieniu Boćko,  który odbywa swoją pierwszą powrotną wędrówkę z Afryki do Polski.  Boćko słyszał wiele o kraju, w którym się urodził, zna język polski i wiele polskich zwyczajów, ale tak naprawdę nie zna swojej ojczyzny, gdyż on i jego rodzina wylecieli z Polski, gdy był jeszcze bardzo mały. Choć mały ptaszek i jego rodzina nie mogą przebywać w Polsce przez cały rok, w sercu czują się Polakami.  Z książki dowiedzieliśmy się, że domem bocianów jest Żywkowo, mała miejscowość na północy Polski, jedyna wioska na świecie, w której mieszka więcej bocianów niż ludzi. Pani Rejek omawiała książkę w klimacie patriotyzmu.  Na zakończenie odbył się klasowy konkurs dotyczący symboli narodowych oraz pytań związanych z naszym krajem. Po spotkaniu kto chciał mógł kupić książkę z podpisem autora.

  

Muzeum Narodowe

 

W dniu 15 listopada 2016 roku klasa II em wybrała się do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną z wychowania regionalnego pt.: ?Mostek czarownic i inne legendy wrocławskie?. Dzieci zapoznały się z legendami o Kościele Św. Elżbiety, Kamiennej Głowie, o Kościele Św. Krzyża, Mostku czarownic. Z uwagą słuchały opowiadań wpatrując się w stare malowidła związane z miastem.

 

  

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Dnia 14 listopada dzieci z klasy 1bm po raz pierwszy wybrały się do pobliskiej Biblioteki Miejskiej na bulwar Ikara. W trakcie wizyty oglądały mnóstwo książek ulokowanych w   poszczególnych działach, ale największym zainteresowaniem cieszył się dział ,,Literatura dla dzieci?. Dużą radość wszystkim sprawiło oglądanie różnego rodzaju książek z ilustracjami, atlasów o roślinach, zwierzętach i dinozaurach. Dowiedziały się, w jaki sposób wypożycza się książki i jak należy szukać wybranych pozycji książkowych w katalogu na stronie internetowej. Dla wielu była to pierwsza wizyta w Bibliotece Miejskiej


 

Odwiedziny przedszkolaków w ,, Zerówce szkolnej"

 

 
Dnia 18 listopada 2016 roku, tj. w piątek odwiedziły klasę ,, O " przedszkolaki z Przedszkola nr 122 ,, Wesoła Gromadka". Dzieci wystąpiły w montażu słowno - muzycznym z okazji Święta Niepodległości. ,, Zerówkowicze" z zaciekawieniem słuchali i oglądali swoich kolegów z przedszkola. Przyzwyczajali się i uczyli czynnego uczestnictwa w uroczystościachi pełnienia roli gospodarza wobec zaproszonych gości. Gromkie brawa świadczyły o tym, że występy dzieci bardzo się podobały. W nowym semestrze planujemykontynuować naszą współpracę i odwiedzić przedszkolaków.

 

Akcja  ?Śniadanie daje moc?

 

 

 

W  listopadzie 2016 roku nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu -

 

?Śniadanie daje moc?, a realizacji podjęły się klasy II c, II d i w Misji finałowej wystąpiła klasa III c. W tygodniu poprzedzającym realizację akcji edukacyjnej w klasach II d i II c prowadzone były zajęcia na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci zapoznały się z zasadami zdrowego żywienia, poznały żywność ekologiczną oraz przygotowały piramidę zdrowego żywienia. Klasa II c wzięła udział w warsztatach ?Akademii Młodego Kucharza?, które były prowadzone przez dietetyka,  podczas których  uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania, wartości odżywcze warzyw, owoców i produktów mlecznych, a także samodzielnie, pod czujnym okiem wychowawców i organizatorek warsztatów przygotowali przepyszne warzywne babeczki, które z apetytem zjedli na drugie śniadanie .

 

W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania w drugim tygodniu listopada uczniowie klas II c, II d i III c wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ?Śniadanie daje moc?.

 

We wtorek 8 listopada 2016 r. nasze dzieci wyposażone w wiedzę, mocno zmotywowane przystąpiły do przygotowywania, a następnie spożywania zdrowego śniadania. Kolorowe kanapki wyglądały i smakowały wyśmienicie. Przy realizacji akcji bardzo wsparli nas również rodzice uczniów, przy współudziale których 9 listopada zorganizowaliśmy już po raz kolejny w naszej szkole kiermasz zdrowej żywności pod hasłem ?Stoisko pełne witamin?. Celem kiermaszu było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i kształtowanie przedsiębiorczości wśród uczniów, którzy pod czujnym okiem wychowawców ochoczo zachęcali do zakupu zdrowych i pysznych produktów. Dzięki rodzicom na naszym stoisku pojawiło się wiele przepysznych i zdrowych potraw: kanapki ze świeżo upieczonego chleba razowego, soki, ciasta, babeczki, świeże owoce i warzywa z gospodarstwa ekologicznego dziadków naszych uczniów, dżemy oraz przepyszne  owocowo ? warzywne koreczki. Wszystko bardzo szybko się sprzedało, ponieważ było  świeże, zdrowe i do tego bardzo smaczne. Były to dni bardzo miłe, kolorowe i pełne wrażeń. Najważniejsze cele naszej akcji zostały osiągnięte, co bardzo nas cieszy.

 

 

 

 

Kiermasz ?Stoisko pełne witamin? 

W dniu 9 listopada 2016 roku na terenie Zespołu Szkół nr 20 odbyła się kolejna edycja kiermaszu ?Stoisko pełne witamin?, w której uczestniczyli uczniowie klas II d i II c. Celem kiermaszu, jak poprzednio było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i kształtowanie przedsiębiorczości wśród uczniów. Na stole pojawiło się wiele pysznych i zdrowych produktów (soki, ciasta, ciasteczka, babeczki, owocowe koreczki oraz zdrowe kanapki). Pod okiem wychowawców z klasy II d i II c, dzieci ochoczo zachęcały do zakupu zdrowych i pysznych produktów. Wszystko szybko się sprzedało, ponieważ było świeże, zdrowe i do tego bardzo smaczne. Dzięki kiermaszowi uzbieraliśmy aż 776, 41 zł, które zostaną przeznaczone na potrzeby klas II. Rodzicom dziękuję za duże zaangażowanie w przygotowaniu produktów i pomoc w kiermaszu. W tym roku kiermasz został połączony z programem edukacyjnym ?Śniadanie Daje Moc?. W ramach programu w klasach drugich prowadzone były lekcje na temat zdrowej żywności i zdrowego odżywiania się. 8 listopada 2016r. dzieci z klasy II d i II c wzięły udział w ogólnopolskiej akcji ?Śniadanie Daje Moc? i przygotowały na zajęciach zdrowe i pyszne drugie śniadanie. Małym uczniom smakowały kanapki, własnoręcznie przygotowane ze zdrowych produktów

 

 

19 października klasa IIIE odwiedziła NFM na musicalu ?Upiór w orkiestrze?

 

Do starej i opuszczonej sali koncertowej, która uchodzi za przeklętą, wprowadza się nowa orkiestra. Wieść głosi, że w piwnicach budynku mieszka tajemniczy stwór? Niezrażeni muzycy grają inauguracyjny koncert, na którym dochodzi do niespodziewanych wypadków. Dyrektor orkiestry zaniepokojony tą sytuacją postanawia zwrócić się o pomoc do światowej sławy detektywa ? Sherlocka Holmesa? Czy i tym razem wspaniałemu mistrzowi dedukcji uda się rozwikłać skomplikowaną zagadkę? 
Oparta na sensacyjnym scenariuszu fabuła w atrakcyjny sposób przybliży młodym słuchaczom podstawową wiedzę dotyczącą orkiestry, jej składu i podziału na poszczególne grupy instrumentów. W trakcie finałowego pościgu za upiorem szybka i wciągająca akcja wzbudzi entuzjazm nie tylko wśród najmłodszej publiczności. Podczas tego koncertu niezwykle ważną rolę odegra muzyka J.S. Bacha, P. Czajkowskiego, L. van Beethovena. Historia upiora, detektywa i orkiestry pozwoli młodym melomanom lepiej zrozumieć świat muzyki klasycznej.


PASOWANIE NA UCZNIA

2016/17

Dnia 22 października 2016 roku o godzinie 10.00 odbyło się pasowanie na ucznia klas pierwszych Zespołu Szkół nr 20 we Wrocławiu imienia Marii Zduniak. W uroczystości wzięły udział trzy klasy pierwsze : 1a, 1b i 1c. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Wychowawczynie  klas pierwszych zapoznawały i wdrażały uczniów do pełnienia  różnych obowiązków wynikających z rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej. Klasy pierwsze przygotowały część artystyczną. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości, na której każde dziecko  zostało oficjalnie pasowane na ucznia. Dokonała tego Pani Dyrektor poprzez dotknięcie ramienia  każdego ucznia dużą kredką  (klasa 1a ) oraz  smyczkiem ( klasa 1b i 1c ). Następnie  Pani wicedyrektor Ewelina Lepka wręczyła okolicznościowe dyplomy pasowania na ucznia. Rodzice klas pierwszych przygotowali  w stołówce szkolnej poczęstunek oraz upominki.


 

Wyjście do Humanitarium w ramach programu ? Szkoła w mieście?

 

 

 

W ramach programu ?Szkoła w mieście? dniu 7 października 2016 r. uczniowie klas II c i II d uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Humanitarium.

 

Tym razem podczas warsztatów dowiedzieli się czym jest wulkan, poznali jego budowę oraz przekonali się, że erupcja to jedno z najgroźniejszych zjawisk przyrody. Podczas zajęć odkryli także budowę Ziemi i dowiedzieli się czy lawa może być zimna.  Dzięki ciekawie przeprowadzonym eksperymentom uczniowie dowiedzieli się również, że poza niszczycielską siłą, wulkany mogą stać się użyteczne dla ludzi oraz, że  popiół wulkaniczny jest bogaty w minerały, które użyźniają glebę i tworzą lepsze warunki do upraw.

 

W drugiej części zajęć nasze dzieci staranie wyposażone w wiadomości 
o wulkanach i zjawiskach chemicznych im towarzyszących, z dużym zaangażowaniem  zabrały się do eksperymentowania. Skonstruowały własne wulkany  i powodowały  ich erupcję. Emocji było co niemiara!

 

Te niezwykle ciekawie przeprowadzone zajęcia  sprawiły uczniom ogromną radość z poznawania zjawisk występujących w przyrodzie, no i na pewno wzbogaciły ich wiedzę.          Wyjście do kina.

Dnia 30 września 2016, z okazji Dnia Chłopaka, klasy młodsze wybrały się do kina Helios na film pt. ?Sekretne życie zwierzaków domowych?. Film opowiadał o przezabawnej grupie czworonogów i ich perypetiach. To familijne kino, z wyrazistymi bohaterami i mnóstwem dobrych dowcipów, bardzo się nam podobało.


 

Cykl spotkań muzycznych ?Filharmonia na wesoło?

 

 

 

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła nawiązała współpracę z Agencją Artystyczną Wartki z Wałbrzycha. Muzycy  z ?Filharmonii na Wesoło? co miesiąc zapraszają uczniów klas I - III i ?0? do udziału w podróży, podczas której dzieci poznają style muzyczne odwiedzanych krajów, ich folklor, historię, wybitnych kompozytorów, a także instrumenty, przy dźwiękach których ta podróż staje się tajemnicza i niezwykle ciekawa.

 

Upowszechnianie muzyki stanowi najważniejsze ogniwo w działalności edukacyjnej ?Filharmonii na Wesoło? i naszej szkoły.

 

Audycje muzyczne to przede wszystkim nauka poprzez zabawę, to muzyka ?na żywo?, która kształtuje wrażliwość estetyczną dziecka, rozwija w nim pasję do muzyki klasycznej i cechy poznawcze. Muzyka kształtuje osobowość, a wykorzystywane podczas  audycji metody dydaktyczne aktywizują odbiorców do czynnego uczestnictwa w zajęciach. Uczniowie mają możliwość sprawdzić swoje muzyczne umiejętności, a także poznać najbardziej charakterystyczne utwory muzyki światowej.

 

Audycje prowadzone są przez wykwalifikowanych muzyków, którzy w formie bajki lub opowieści wciągają odbiorców  w magiczny świat dźwięków. Wykorzystując humor, ciekawe stroje i elementy gry aktorskiej prowadzący audycję przybliżają uczniom muzyczne tradycje, kulturę odwiedzanych podczas  koncertów miast. Cykl audycji składa się z 10 spotkań. Pojedyncze zajęcia trwają ok. 35-40 minut i są organizowane co miesiąc. Audycje odbywają się na terenie naszej szkoły.
Rok szkolny 2015/2016


 

Zielona Szkoła w Bardzie

 

W dniach 04.05 ? 06.05.2016r klasy 2c i 2e wybrały się na Zieloną Szkołę do Barda.  W środowy poranek mimo deszczowej pogody zapakowaliśmy nasze bagaże i wyruszyliśmy w podróż. Na szczęście humory dopisywał nam bardzo dobre. Po niespełna dwóch godzinach dotarliśmy do Kłodzka - tam zwiedziliśmy pierwszą atrakcję ? Twierdzę ? kręte i niskie labirynty zrobiły na nas bardzo duże wrażenie, a symulacja ataku bojowego każdemu z nas zapadła w pamięci. Następnie dotarliśmy do naszego ośrodka Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie, gdzie zostaliśmy przydzieleni do pokojów. Po krótkim odpoczynku i wstępnym zapoznaniu z zasadami obowiązującymi w ośrodku wyruszyliśmy zwiedzać ruchomą szopkę i bazylikę oczywiście zrobiliśmy też pierwsze zakupy w napotkanym sklepie. A wieczorną atrakcją  przygotowaną przez nasze opiekunki z ośrodka okazała się dyskoteka w rytmach aktualnych przebojów disco wszyscy się świetnie bawiliśmy.

 

Kolejny dzień też okazał się pełen atrakcji i pięknej słonecznej pogody. Po pysznym śniadanku pojechaliśmy do Złotego Stoku tam większość z nas szukała cennego kruszcu, który przed laty był tu wydobywany czyli złota. W towarzystwie bardzo sympatycznego i dowcipnego przewodnika poznaliśmy tajemnice i ciekawe zakamarki kopalni, przejechaliśmy się również  podziemną kolejką, zobaczyliśmy jak wybijano ówczesne dukaty, zwiedziliśmy Muzeum Minerałów. Średniowieczny Park Technologiczny okazał się również nie lada atrakcją. Tam każdy z nas miał możliwość osobiście przekonać się jaką ciężką pracę musieli wykonywać ludzie w czasach średniowiecznych.  Na koniec była atrakcja ?mrożąca krew w żyłach? czyli tunelu strachu na szczęście wszyscy, którzy zdecydowali się wstąpić go niego wyszli cali i zdrowi. Po powrocie zjedliśmy ciepły obiadek i po chwili odpoczynku ruszyliśmy na plac zabaw na którym była super atrakcyjna tyrolka. Oczywiście w drodze powrotnej nie zabrakło atrakcji jakimi okazały się lody. Wieczór kolejny minął nam równie szybko, gdyż chętni i odważni mogli zaprezentować swoje możliwości wokalne podczas karaoke.

 

No i cóż trzeciego dnia musieliśmy już pakować swoje bagaże?. ale poznaliśmy jeszcze lokalnego artystę ? rzeźbiarza, który opowiedział nam o swojej ciężkiej i niekiedy mozolnej pracy.

 

Miłą i słodką niespodziankę na pożegnanie przygotowały nam opiekunki z ośrodka, które stwierdziły, że bardzo dzielnie dzieci radziły sobie z czystością w pokojachJ

 

A wczesnym  popołudniem wróciliśmy do Wrocławia gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Wrażeń było co nie miara i wszyscy zadowoleni wróciliśmy do swoich domów. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się również wyjechać i kto wie może już na więcej dni wypuszczą nas rodziceJ. 

WARSZTATY WE WROCŁAWSKIM PARKU TECHNOLOGICZNYM

 

W kwietniu klasy trzecie były w Centrum Edukacyjnym ?Technoludek?, współpracującym z czołowymi wrocławskimi uczelniami wyższymi. Dzieci poprzez zabawy i wykonywanie doświadczeń, wprowadzane są w świat nauk ścisłych. Wybraliśmy warsztaty chemiczne, na których uczniowie dowiedzieli się jak wygląda sprzęt labolatoryjny, badali efekty łączenia podstawowych substancji chemicznych i zobaczyli jaki kolor ma w rzeczywistości czerwona kapusta. Zajęcia takie stanowią atrakcyjną formę rozszerzenia i uzupełnienia zajęć szkolnych.

 

 

 

WARSZTATY PLASTYCZNE W MUZEUM NARODOWYM

 

Dnia 22.04.2016 klasa 3C była w Muzeum Narodowym. Zwiedziliśmy wystawy stałe, oraz wystawę czasową obrazów Zbigniewa Paluszaka zatytułowaną ?Barwy światła?. Pan Zbigniew był wrocławskim malarzem, dla którego największą inspiracją była natura. Obejrzeliśmy wystawę jego kilkudziesięciu obrazów olejnych i akwarel, przekazanych do zbiorów muzeum przez rodzinę zmarłego artysty. Później mieliśmy warsztaty plastyczne ?Kolaż, czyli zabawa wyobraźni?. Powstały piękne prace, które zabraliśmy ze sobą do szkoły.

 

 

 

 

 

Inauguracja akcji ,, Cały Wrocław czyta" 2016 r.

 

 

 

Dnia 26 kwietnia 2016 r. w Ogrodzie Botanicznym odbyła się uroczysta inauguracja akcji XIV,,  Cały Wrocław czyta" . Wzięli w niej udział nasi uczniowie z klasy 1e, którzy wcześniej przygotowali książki do bookcrossingu. Gospodarz Ogrodu Botanicznego pan Tomasz Nowak zachęcił dzieci do czytania książek i wypełnienia książkami nowej skrzynki przy ul. Sienkiewicza. ,,Książkomaniacy i bookcrosserzy"

 

Uczniowie  wykazali gotowość do zabawy z chustą animacyjną, słuchania aktywnego bajki i udziału w sportowych działaniach. Chętni przyszli graficy tworzyli logo z okazji nadania Wrocławiowi tytułu- Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016-2017. Spacer po Ogrodzie, zwiedzanie jego zakątków, podziwianie roślin i drzew a także zdobyte gadżety dopełniły atrakcje w tym dniu i naszą przygodę.


 

ZIELONA SZKOŁA W ŚWIERADOWIE ZDROJU

,,Powiedz mi ? zapomnę.

Pokaż mi ? a zapamiętam.

Pozwól mi działać- a zrozumiem.?

Konfucjusz

              W dniach 30 marca  do  1 kwietnia 2016 roku klasa  3b i 3c przebywała na ,,Zielonej Szkole? 

w  Świeradowie Zdroju. W ramach Zielonej Szkoły uczestniczyliśmy w następujących imprezach wycieczkach:

- piesza wycieczka do centrum uzdrowiska na której  zostaliśmy  zapoznani z  historią i walorami leczniczymi  miejscowości;  

- karaoke;

- konkurs tańca przy pomocy Play Station;

- Ogród ,,Izery Trzech Żywiołów ??;

- piesza wycieczka  ścieżką dydaktyczną na Zajęcznik;

- spotkanie z budowniczym dawnych instrumentów i prowadzącym zespoły muzyki dawnej p. Dominikiem Dembińskim 

- turniej bowlingowy;

- wycieczka autokarowa do Czarciego Młyna i  Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 ,,Izerska Łąka?.

         Nasi uczniowie zasługują na szczególną pochwałę , ponieważ ich sposób bycia i zachowanie było wzorowe. Ten trzydniowy pobyt nauczył nas wiele.  To co widzieliśmy i tego czego doświadczyliśmy nie da się nauczyć  z żadnej książki, ani podręcznika.

Tam trzeba było być i samemu to przeżyć, by  zapamiętać.

 
                                                                                Kieszonkowe dzieła sztuki

 

22 marca 2016r. klasa IId odwiedziła Muzeum Miejskie Wrocławia. Wzięliśmy udział w warsztatach pt. "Kieszonkowe dzieła sztuki". Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, że Pan Andrzej Heidrich jest jedynym grafikiem projektującym banknoty w naszym kraju. Grafik najpierw projektuje banknot, przedstawia propozycje, a następnie wybrany projekt zostaje zatwierdzony, drukowany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie, a następnie oddany do obiegu. Każdy projekt jest rysowany ręcznie.Poznaliśmy również wiele zabezpieczeń chroniących pieniądze przed ich nielegalnym kopiowaniem. Przez chwilę byliśmy ekspertami w sprawie zabazpieczeń. Widzieliśmy prawdziwe miliony :-) I już wiemy dlaczego "duże pieniądze" stały się 21 lat temu "małymi pieniędzmi". Poznaliśmy wszystkich "bohaterów" występujących na aktualnych banknotach. Wiemy również, że jednym z projektów były pieniądze z wizerunkami polskich miast.Teraz już wiemy, że każdy z nas ma w kieszeni dzieła sztuki.

 

 

 

III Wrocławski bieg sponsorowany. 

 

21 marca 2016r. ruszyliśmy z pomocą! Uczniowie wszystkich klas po raz pierwszy pobiegli w III Wrocławskim Biegu Sponsorowanym. Idea biegu polega na pozyskiwaniu sponsorów wśród najbliższych ( i nie tylko! ), którzy wpłacą pieniądze dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Uczniowie umawiają się ze sponsorem na pokonanie określonego dystansu.

 

Biegaliśmy wokół fontanny na wrocławskiej Pergoli. Nasza szkoła licznie zameldowała się na miejscu. Z klas I-III było nas 42, natomiast z klas IV-VI 34 :-)

 

Niemalże każdy pokonał większy dystans niż umawiał się ze sponsorem. Uczeń z klasy VIa przebiegł dystans 32 okrążeń! Był to prawdopodobnie rekord :-) Młodsi uczniowie mieli również imponujące wyniki! Średnio 16 okrążeń! Warto zaznaczyć, że jedno okrążenie to 497m !!!

 

 Nasi uczniowie wybiegali razem 3280zł 30gr !!! Dla dzieci w hospicjum to bardzo dużo pieniędzy :-)

 

Dziękujemy wszystkim sponsorom za każdą oddaną złotówkę, za Waszą hojność i chęć niesienia pomocy. Przede wszystkim jednak dziękujemy dzieciom! Po pierwsze za ich przedsiębiorczość, a po drugie za ogromny wysiłek fizyczny włożony w bieg. Kochani pomogliście!  A pomaganie jest fajne :-) Jesteście bohaterami :-)

 

 Wierzymy, że IV Wrocławski Bieg Sponsorowany będzie dla nas wyzwaniem! Będzie nas więcej, a zdobyte pieczątki przekonają sponsorów do hojności :-)

 

 Dziękujemy, że byliście :-)
 

?Kieszonkowe dzieła sztuki. Tajniki polskich banknotów?.

 

18.03.2016r klasa 2E odwiedziła Muzeum Miejskie na  warsztatach edukacyjnych ?Kieszonkowe dzieła sztuki. Tajniki polskich banknotów?.?. Obejrzeliśmy wystawę Andrzeja Heidrich. ?Malarz polskich banknotów?. W trakcie warsztatów uczniowie zapoznali się z historią banknotów, odkryli ich artystyczne walory oraz dowiedzieli się jak współcześnie zabezpiecza się banknoty przed fałszerstwami. Wiedzę tę uczniowie zdobyli poprzez atrakcyjne warsztaty edukacyjne - uzupełnialiśmy wzór banknotu gotowymi elementami, graliśmy w kalambury: ?Zgadnij jaki to władca?, ułożyliśmy wzory banknotów z magnesów .

 


 

Lekcja muzyki w NFM

 

16.03.2016r klasy 2C i 2E odwiedziły NFM  na kolejnej przepięknej lekcji muzyki .Elementarz muzyczny wyjaśnia zapis kluczy, znaków i nut. Mówi o barwach i brzmieniach różnych instrumentów, które splata harmonia i które uporządkowane są przez kreski taktowe. A gdyby tak na scenie pojawili się tancerze i, poprzebierani za instrumenty, ruchem i gestem opowiedzieli małym melomanom o niezwykłym muzycznym świecie. Ktoś zamiast brzucha taszczyłby wielki bęben. Innemu tancerzowi wystawała znad głowy czara głosowa trąbka albo gryf gitary. W okresie baroku takie przedstawienia były czymś naturalnym, szczególnie we Francji. W cyklu koncertów edukacyjnych i na naszej scenie pojawiają się barwne postaci-instrumenty: Gitara hiszpańska, Skrzypce, Flet traverso, Klawesyn, Trąbka i Bęben. Artyści prezentowaliróżne style muzyczne i techniki wywodzące się z kultury niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej, francuskie i polskiej. Spektakl baletowo-pantomimiczny wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza to wspaniała i barwna lekcja o świecie muzyki. 

Cały Wrocław czyta.

Dnia 11 marca 2016 roku uczniów klas drugich ,  trzecich  oraz klasę 1E odwiedziła   poetka wrocławska pani Maria Ewa Syska . Pani Ewa jest autorką książek dla dzieci ,,Zwierzątkowo? , ,,Bajeczki do poduszeczki?, ,,Ptaszkowo?, ,, Bajka o pięknej czarownicy i  zaklętej księżniczce?, ,, Kalendarz dziecięcy?. Poetka stara się dostarczyć tęczowych i wielobarwnych chwil dzieciom poprzez piękno słów. Bajki i wiersze powstały spontanicznie,inspirowane były oryginalną sztuką dziecięcą , której autorem była wnuczka autorki. W czasie spotkania pani Ewa zaprezentowała swoją twórczość literacką , czytała fragmenty swoich książek, odpowiadała na pytania dzieci. Bezpośredni kontakt z lekturą dostarczył dzieciom wiele pozytywnych emocji . Pani Ewa kończąc spotkanie z młodymi czytelnikami przekazała im, iż w życiu najważniejsze są pasje i marzenia.

 

 

Lekcja muzealna w Muzeum Narodowym.

 

Dnia 26.02.2016 klasa 3C uczestniczyła w Muzeum Narodowym w lekcji muzealnej poświęconej wybitnemu polskiemu malarzowi - Janie Matejce. Nasz przewodnik niezwykle barwnie opowiedział nam o życiu i twórczości malarza oraz jego rodziny. Pokazał nam również i omówił obrazy znajdujące się w muzeum, które wyszły spod pędzla Matejki. Ta niezwykle ciekawa lekcja na długo pozostanie w naszej pamięci.

 


Co słychać na  naszym kole przyrodniczym?

 

Koło przyrodnicze ?Zwierzęta nasi przyjaciele? to jedna z ofert zajęć pozalekcyjnych skierowana do młodszych uczniów naszej  szkoły. Głównym celem koła jest ukazanie zwierząt  jako istot czujących podobnie jak my. Mottem zajęć jest ?Zwierzę to nie  zabawka?. Poprzez  zajęcia uświadomić  uczniom, iż posiadanie  zwierzątka  wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a wybór rasy psa czy kota  nie powinien  być  przypadkowy.  Dzieci dowiadują się  jak należy dbać  o  domowych  pupili. Zajęcia  uatrakcyjniają  wizyty  zwierzaków  naszych  miłośników  czworonogów , za co    dziękuję  ich  Rodzicom i Dziadkom :)  Odwiedziny  zwierząt  budzą  zawsze  wiele  radości , możliwość  pogłaskania czy wzięcia  na ręce  jest  niezapomnianą  chwilą.

             Na kole w I semestrze roku szkolnego 2015/2016 gościło  już  kilka psów, kotów, szynszyla , chomiki  oraz  patyczaki. Odwiedziny  patyczaków  Maksa z kl. II ?e? sprawiły, w sali A25  klasie I ?a? zamieszkało pięć  tych  stworzonek.( Dziękuję mamie Maksa ). Mają nawet  swoje  imiona nadane  przez  uczniów  kl. I ?a? . Tylko oni potrafią  je  rozróżnić :). Są jeszcze malutkie ,ale pod   troskliwą  opieką  Piotrusia, moją i Pani  Zosi (nauczyciela  świetlicy), szybko  urosną. Wszystkich  lubiących  zwierzęta  i chcących  dowiedzieć  się  czegoś  więcej na ich temat  zapraszam na  zapisanie się  na zajęcia. 

Wystawa ?Kolejkowo?

 

15 lutego klasy 2E , 2C i 1B wybrały się na wystawę ?Kolejkowo?, która mieści się na Dworcu Świebodzkim. Odwiedziliśmy miniaturowy świat, w tym wspaniałym  obiekcie. Zobaczyliśmy makiety obiektów Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam  takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich. Rozpoznawaliśmy ciekawe miejsca  i zachwycaliśmy się szczegółami.  

 

 Wizyta w przedszkolu.

Dnia 29.01.2016 klasy 3c i 2d odwiedziły Przedszkole nr 99 we Wrocławiu. Zostaliśmy zaproszeni na przedstawienie jasełkowe, które przygotowała grupa sześciolatków. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Wiwatom i brawom nie było końca. W ramach rewanżu uczniowie naszej szkoły z sekcji smyczkowej, pod przewodnictwem pani Agnieszki Golińskiej zagrali kilka utworów na skrzypce i wiolonczelę. Tym razem przedszkolaki były pod wrażeniem pięknego koncertu.Balet o kawie.

 

Dnia 20.01.2016r klasa II c i IIe po raz kolejny wybrały się do Narodowego Forum Muzyki na poranek muzyczny zatytułowany "Balet o kawie" . Usłyszeliśmy słynną "Kantatę o kawie" Jana Sebastiana Bacha. Wspaniałą muzykę ilustrowali tancerze z Cracovi Danzaspecjalizującej się w odtwarzaniu tradycyjnych tańców i baletów dworskich. Tancerze występowali w fantazyjnych kostiumach przedstawiających elementy serwisu do kawy. W spektaklu wzięły też udział dzieci ze Szkoły Baletowej, które wystąpiły w roli uroczych Ziarenek Kawy.

 

 Pola Nadziei

 

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła włączyła się w akcję "Pola Nadziei" Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Przez cały rok szkolny będziemy zbierać datki na rzecz fundacji. Pieniądze będą przeznaczone na leczenie i opiekę dla podopiecznych fundacji.


 


Wystawa klocków Lego.

 

8 stycznia, klasy IB, IICi IIE zwiedzały wystawę klocków Lego, która miała miejsce na Stadionie Miejskim .Gabloty zawierały postacie i miejsca znanych bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne. Cała wystawa składała się z kilkudziesięciu przeróżnych tematycznie makiet i każdy znalazł podczas zwiedzania coś interesującego. Dzieci były zachwycone!


 

 

Wyjazd do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

  Dnia 18 grudnia 2015 roku uczniowie z klasy 3b  uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym ,,ABC RZEŹBY? . Celem wyjazdu było: ukazanie znaczenia zabytków i dzieł sztuki, wdrażanie do pogłębiania  zainteresowań rzeźbą , zapoznanie z zasadami prawidłowego zachowania się w muzeum. Uczniowie dowiedzieli się w jakim celu i jak chroni się eksponaty wykonane z różnych materiałów. Przewodnik  pokazał kamienne płaskorzeźby nagrobków książąt piastowskich, rzeźby z drewna, kamienia i      marmuru. Pobyt w Muzeum Narodowym był okazją do bezpośredniego obcowania uczniów ze sztuką muzealną. Dzięki lekcji muzealnej  uczniowie zdobyli dużo wiadomości na temat rzeźby.


 KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2015

 

Dnia 16 i 17 grudnia w godzinach od 12.30 do 16.00 odbywał się w naszej szkole kiermasz Bożonarodzeniowy.W tym roku kiermasz świetlicowy odbył się we współpracy z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim i Szkołą Muzyczną.

 

Tradycyjnie, jak co roku, można było na nim zakupić własnoręcznie wykonane przez dzieci ze świetlicy prace, rozmaite ozdoby i kartki świąteczne. Smakosze słodkości mogli oddać się degustacji wyrobów cukierniczych; ciast i ciasteczek różnego rodzaju

 

odwiedzając kawiarenkę RR oraz stoiska świetlicy. Rodzice i uczniowie wykazywali duże zainteresowanie i chętnie kupowali różne produkty. Zebrane fundusze ze sprzedaży na stoiskach świetlicowych zostają przeznaczone na zakup artykułów papierniczychgier i środków dydaktycznych do dalszego funkcjonowania świetlicy szkolnej.

 

            Wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom oraz innym osobom, które wsparły nasze przedsięwzięcie pięknie dziękujemy.Najpiękniejsza Szopka Betlejemska 2015

 

 

Nasi uczniowie brali udział w najstarszym konkursie plastycznym organizowany cyklicznie przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych z MDK Śródmieście. Od 23 lat cieszący się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem, tak wśród młodych twórców, jak i publiczności chętnie odwiedzającej wystawy pokonkursowe.

Oskar Małecki, Liliana Bil oraz Krzysztof Gójski wykonali szopki do konkursu. Praca Krzysia i Lili została zakwalifikowana do wystawy najpiękniejszych szopek w Muzeum Etnograficznym .

Na wystawę składa się około 200 prac, ikonograficznie zgodnych z ideą szopki betlejemskiej, wykonanych np.:  z liści, makaronu, kostek cukru, płyt CD, jak też w niekonwencjonalnej interpretacji przedstawianego tematu. Zapraszamy do obejrzenia pracy koleżanki i kolegi do 31 stycznia 2016 w Muzeum Etnograficznym.

 

   

Dekorowanie pierników

 

     Dnia 11 grudnia uczniowie klasy 3b lukrowali i dekorowali pierniki  na Kiermasz Świąteczny.  Dekorowanie jest czymś więcej niż zwykłym rysowaniem wzorów na ciasteczkach. To jest pewien stan, wręcz magiczny, który  mimo siedzenia sprawia, że przez ciało przepływa ogrom energii i radość, że nie da się go porównać do żadnego innego zjawiska. Ale uwaga, aby uzyskać taki stan konieczny jest jeden warunek: nie wolno tego robić w samotności.

 

DO ŚWIĄT ZOSTAŁO JESZCZE TROCHĘ CZASU ZACHĘCAMY DO DEKOROWANIA.

 


Spotkanie z rysownikiem.

Dnia 10.12. 2015 r klasa 3C gościła u siebie na lekcji znanego rysownika, pana Zbigniewa Stanisławskiego, współtwórcę Bolka i Lolka. W miłej i swobodnej atmosferze, pan Zbigniew opowiadał o swojej pracy, pokazywał uczniom narzędzia i techniki rysowania. Wspólnie rysowaliśmy postaci Bolka i Lolka. Na koniec zajęć nasz gość musiał odpowiedzieć na setki zadawanych pytań. W nagrodę, każde dziecko dostało pamiątkowy rysunek z dedykacją i autografem pana Zbigniewa. To były niezapomniane zajęcia.

 

Mikołajki w świetlicy

 

 

Dnia 6 grudnia obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Mikołajki. Tego dnia zaproponowaliśmy pierwszakom wesołą zabawę taneczną do znanej melodii świątecznej. Naukę choreografii tańca poprowadziła wolontariuszka z klasy 5.

Pod bacznym okiem wychowawczyń oraz wolontariuszki uwolniła się drzemiąca w dzieciach energia i wyobraźnia taneczna. Pod koniec zmagań ruchowych z pewnością każdy uczestnik tych Mikołajekmiał poczucie kreatywnie spędzonego czasu, a nade wszystko pozwoliło mu poczuć radość z odkrycia:,, Ja też to potrafię".

 

 

Warsztaty plastyczne

 

Klasa 2E została wprowadzona w klimat świąt Bożego Narodzenia .Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych prowadzonych przez panią Marzenkę Nowakowską ?Jadzi mamę. Na zajęciach dzieci wykonały  przepiękne stroiki świąteczne i śnieżynki .Dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Brokatu, świecidełek, błyskotek była cała sala. Bardzo dziękujemy Jadzi Mamie za pomysłowe i ciekawe zajęcia. 

Mały chemik

 

Klasa I B gościła panią Magdalenę, mamę naszego kolegi Piotrusia. Pani Magda podzieliła się z dziećmi swoją pracą jaką wykonuje. Jest chemikiem. Na początku omówiła zasady bezpieczeństwa oraz przedstawiła cele w języku ucznia. Dzieci miały okazję za pomocą pipety mieszać różne substancje oraz obserwować co się wydarzy. Uczniowie byli zachwyceni tworząc barwy w kolory tęczy. Na sam koniec zajęć dzieci zostały podzielone na grupy. Każda grupa tworzyła wulkan z octu, sody i wody utlenionej.  Na pewno nie będzie to ostatnia wizyta pani Magdy, gdyż dzieci miały niedosyt tak ciekawych doświadczeń.


 

Spotkanie z Mikołajem

 

Dnia 7 grudnia 2015r. z okazji Mikołajek klasy I ? III uczestniczyły w zabawach mikołajkowych zorganizowanych przez Radę Rodziców. Po świetnej zabawie i odprężeniu każda klasa zaśpiewała piosenkę Mikołajowi i wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila ? rozdanie paczek i pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. W świetnych nastrojach dzieci udały się do klas, by pałaszować słodkości i wspominać spotkanie z brodatym gościem.

 

 

 

Spotkanie z górnikiem

 

W dniu 4 grudnia z okazji Barbórki odwiedził klasę I d wujek jednej z uczennic i zaprezentował zawód górnika. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia stroju górniczego. Uroczysty strój górniczy jest czarny, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach, a na czapce górniczej znajduje się pióropusz, który jest w różnych kolorach oznaczając stopień górnika. W dalszej części zajęć dzieci dowiedziały się między innymi jakie złoża i gdzie wydobywamy w Polsce i co pozyskujemy z nich, a także jakie jest przeznaczenie różnych rodzajów węgla. Okazało się ze węgiel wykorzystywany jest w farmaceutyce, służy do produkcji kosmetyków, a także do rysowania. Dzięki zajęciom dzieci wzbogaciły słownictwo o nowe wyrażenia związane z zawodem górnika i pracą na kopalni, a także zrozumiały że zawód górnika jest bardzo niebezpieczny. Spotkanie było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom zawód górnika. Na pamiątkę dzieci otrzymały próbki węgla i zostały poczęstowane cukierkami śląskimi zwanymi ?Kopalniokami?. Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały za przybycie Panu górnikowi i zrobiły pamiątkowe zdjęcie.

 

            W naszej klasie były to już trzecie zajęcia, które miały na celu poznanie wybranych zawodów poprzez bezpośredni kontakt z dziećmi. Przy pierwszym spotkaniu odwiedziła nas jedna z mam lekarz ? pediatra, która zaprezentowała swój zawód i przeprowadziła pogadankę na temat odpowiedniego trybu życia, aby zapobiegać chorobom. Przy drugim spotkaniu poznaliśmy zawód fizyka, który zaprezentował doświadczenia z powietrzem, co wzbudziło duży entuzjazm wśród dzieci. Dziękuję rodzicom za duże zaangażowanie i liczę na dalsze spotkania z wybranym zawodem.

 

 

 

Centrum Kultury Wrocław ? Zachód

 

W dniu 2 grudnia 2015 roku klasy I b i I d wybrały się do Centrum Kultury Wrocław ? Zachód na integracyjne warsztaty baśnioterapeutyczne prowadzone przez wrocławską pieśniarkę ? Katarzynę Nowak (osobę niewidomą)  w ramach projektu ?Wykluczeni z kultury 2015?. Poprzez muzykę (pani K. Nowak grała na gitarze) dzieci z zainteresowaniem nie tylko wysłuchały baśni ?Królowa Śniegu?, ale aktywnie uczestniczyły poprzez ruch. W warsztatach bajkoterapeutycznych uczestniczyły też dzieci niepełnosprawne z innych szkół. Na zakończenie odbyły się warsztaty ceramiczne, w których dzieci miały możliwość za pomocą gliny tworzenia różnych kształtów. Poprzez gniecenie i ugniatanie uczniowie rozwijali zdolności manualne i twórcze. Warsztaty bardzo się podobały, a dzieci były bardzo zadowolone, ponieważ wyzwoliło to w nich ekspresję twórczą.

 

 

 

Kino Nowe Horyzonty

 

           

 

            W dniu 27 listopada 2015 roku klasy I a, I b i I d wybrały się do Kina Nowe Horyzonty na film pt. ?Niesforny Bram? w ramach projektu ?Kino Szkoła Kultura?.       Seans filmowy rozpoczął się prelekcją wprowadzając dzieci w tematykę filmu. Dzieci były bardzo zainteresowane fabułą filmu i zafascynowane głównym bohaterem, ponieważ były poruszane aktualne tematy związane ze szkołą. Po seansie idąc za przykładem tytułowego bohatera ( Bram jest siedmioletnim chłopcem, który w swoim zeszycie tworzy kolekcje słów i wynalazków) dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych i zaprojektowały okładkę zeszytu według własnego pomysłu. Po skończonych zajęciach dzieci żywo komentowały fabułę filmu i były bardzo zadowolone z wykonanej pracy plastycznej, którą zabrały do domu.

 

 


                                    Narodowe Forum Muzyki.


2 grudnia klasy 2c,2e,3b,3c wybrały się na koncert symfoniczny w NFM. Zobaczyliśmy przedstawienie baletowe zatytułowane ?Królowa Śniegu? z muzyką Jana Walczyńskiego i choreografią Waldemara Staszewskiego.Było to opracowanie znanej baśni Hansa Christiana Andersena. Zatraceni w przepięknej scenerii i muzyce, przeżyliśmy wraz z głównymi bohaterami wspaniałą zimową przygodę. Na swej drodze spotkaliśmyczarnego kruka i piękną księżniczkę, tajemniczą wróżkę, a także bandęrozbójników. Te postaci zostały scharakteryzowane dźwiękami przez wybrane instrumenty z orkiestry. Wszyscy bohaterowie okazują pomoc Gerdzie w dotarciu do zamku Królowej Śniegu. Czuliśmy przedsmak Świąt Bożego Narodzenia i dowiedzieliśmy się, jak ważne w życiu są wartości takie, jak miłość, przyjaźń czy bezinteresowna pomoc, którymi obdarzyć możemy zarówno bliskich, jak i nieznajomych.Dzień Pluszowego Misia na naszej świetlicy.


 

Nasza świetlica obchodziła Dzień Misia 25 listopada 2015 r. Dzieci prezentowały swoje misie, wykonały misiową gimnastyke a następnie  wysłuchały gawędy na temat historii pluszowego misia. Wychowankowie świetlicy zostali zaproszeni na 113 urodziny Pluszowego Misia podczas zabawy tanecznej z misiami, w parach. Dzieci poznały również ciekawostki przyrodniczena temat niedźwiedzi brunatnych. Dobry humor i zabawa nie opuszczała nas do końca. Zwieńczeniem tego dnia były prace plastyczne inspirowane wysłuchanymi fragmentami ,, Kubusia Puchatka".


 

"Majsterkowo"

 

 
24 listopada uczniowie z kl. I b mieli okazje uczestniczyć w warsztatach tzw. "Majsterkowo" organizowanych przez Castoramę. Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy mogli wykonać samodzielnie własne zabawki oraz je ozdobić. Dziewczynki konstruowały kołyski dla lalki, natomiast chłopcy mieli do wykonania skrzynkę na narzędzia. Wbijaniem gwoździ przez chłopców nie było końca, natomiast dziewczynki wykorzystały całą powierzchnię zabawki na upiększanie. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem. Castoramę pożegnaliśmy z zabawką własnoręcznie wykonaną oraz słodkim upominkiem.     

Kiermasz ?Stoisko pełne witamin?

 

W dniu 16 listopada 2015 roku na terenie Zespołu Szkół nr 20 odbyła się kolejna edycja kiermaszu pt. ?Stoisko pełne witamin?, w której uczestniczyli uczniowie klas I. Celem kiermaszu, jak poprzednio było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i kształtowanie przedsiębiorczości wśród uczniów. Na stole pojawiło się wiele pysznych i zdrowych produktów (soki, ciasta, ciasteczka, babeczki, pasztety, zdrowe pieczywo oraz owoce). Pod okiem pani wychowawczyni z klasy Id, rodzica i starszych uczennic z klasy V,  dzieci ochoczo zachęcały do zakupu zdrowych i pysznych produktów. Wszystko szybko się sprzedało, ponieważ było świeże, zdrowe i do tego bardzo smaczne. Dzięki kiermaszowi uzbieraliśmy aż 747 zł, które zostaną przeznaczone na potrzeby klas I. Rodzicom dziękuję za duże zaangażowanie w przygotowaniu produktów i pomoc w kiermaszu. Liczę na dalszą i owocną współpracę w realizacji wiosennego kiermaszu.

 

 

Lekcja w bibliotece.  Dnia 10 listopada 2015r. klasa 3b odwiedziła bibliotekę na bulwarze Ikara. Pani bibliotekarka na podstawie ilustracji  opowiedziała o tym, jak na przestrzeni wieków rozwijało się pismo i jak powstawała książka. Uczniowie dowiedzieli się że ponad 5000 lat temu Sumerowie wynaleźli pierwszy system pisma - używali obrazków zwanych piktogramami. Druk blokowy wynaleźli Chińczycy ponad 2000 lat temu. Ryli w drewnianych blokach litery, pokrywali je atramentem i odbijali na papierze. Dopiero w 1445 roku Niemiec Johannes Gutenberg skonstruował prasę drukarską z metalową czcionką. 

Dopiero w XIX wieku Amerykanin wynalazł maszynę do pisania. Obecnie całe książki w sposób błyskawiczny wprowadza się do komputera. W nowoczesnej drukarni można w ciągu paru dni wydać książkę w stu tysiącach egzemplarzy.

Wizyta w bibliotece była bardzo ciekawą lekcją na temat ewolucji książki.

 

Wycieczka do Panoramy Racławickiej.

 

Dnia 30.10.2015 klasa 3c wybrała się zwiedzić rotundę wrocławską, gdzie wystawione jest dzieło Styki i Kossaka - Panorama Racławicka. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas.Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki

 

Wspołcześni widzowie mogą uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń. Wśród licznych gości zwiedzających Panoramę Racławicką znaleźli się: papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix i Czesław Miłosz. My też byliśmy pod wielkim wrażeniem tego obrazu.

 

 

 

Bajeczna Ławeczka

 

 

 

Entuzjastycznym ?taaaak!!!? powitaliśmy w naszej szkole Bajeczną Ławeczkę. To wydarzenie miało miejsce 21 października 2015. Radosny okrzyk aprobaty był odpowiedzią uczniów naszej szkoły na pytanie, które rozpoczęło spektakl przygotowany na tę okoliczność- czyli ilustracje ruchowe do ?Pchły szachrajki? Jana Brzechwy. ?Chcecie bajki??- zapytał nasz specjalny gość, pani Iwona Stankiewicz, aktorka, rozpoczynając wspólne odczytywanie tekstu Jana Brzechwy, na co uczniowie naszej szkoły zareagowali spontanicznie radosnym okrzykiem.

 

Mamy nadzieję, że  ten entuzjazm i radość będzie już zawsze towarzyszyć Bajecznej Ławeczce, która na stałe zagościła w murach naszej szkoły. Bajeczny Kącik mieści się na parterze, przed biblioteką. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tego miejsca wszystkich miłośników dobrej lektury i miłego nastroju J

 

Niepowtarzalną, baśniową oprawę naszej Bajecznej Ławeczki zaprojektowała i wykonała pani Ada Karpowicz, mama Gai z kl. Vm. Nad uświetnieniem uroczystości powitania Ławeczki w naszej szkole czuwali:

 

pani Barbara Kowalczyk- która przygotowała występ chóru,

 

pan Marek Stroński- który dopilnował, aby w tym dniu nie zabrakło pięknych, uroczystych fanfar zespołu trębaczy,

 

pani Justyna Gwiazda- która opracowała scenariusz tego wydarzenia oraz przygotowała wraz zespołem teatralnym ilustracje ruchowe,

 

oraz panie: Elżbieta Żółtowska i Agnieszka Zimanowicz, które zadbały o scenografię, wspomagały panią Karpowicz w aranżacji ławeczki, koordynowały całą uroczystość i trzymały pieczę nad jej przebiegiem.

 

Wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie serdecznie dziękujemy!

 

Nasza szkolna Bajeczna Ławeczka jest niepowtarzalna!


 

Pasowanie na ucznia.

W dniu 24.10.2015r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na UCZNIA. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki przedstawiające ich pierwsze dni w szkole. Następnie złożyli ślubowanie, w którym obiecywali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami, po czym zostali pasowani dużym ołówkiem (klasy ogólne) i smyczkiem (klasy muzyczne) przez panią Dyrektor, co oznaczało przyjęcie do społeczności szkolnej. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

 

 

Wycieczka po Wrocławiu ?Szlakiem wrocławskich krasnali?.

W dniu 13.10.2015 r. kl.II A i kl.II B wzięły udział w wycieczce po Wrocławiu w poszukiwaniu wrocławskich krasnali. Dzieci odnalazły krasnale przy wrocławskim Forum Muzyki, Teatrze Lalek, w Rynku, przy ul. Świdnickiej. Bardzo spodobała się uczniom ?miniaturowa galeria handlowa dla krasnali?, która znajduje się w Domu Handlowym Renoma.

 

 

Wyjście do Humanitarium.

W dniu 22.09.2015 r. kl.II A wzięła udział w zajęciach we wrocławskim Humanitarium.

Temat zajęć: Kolorowe kropelki. W pierwszej części zajęć uczniowie zwiedzili interaktywną wystawę. W drugiej części przeprowadzali doświadczenia w laboratorium z wykorzystaniem różnych cieczy.

 

 

Cykl warsztatów ?SZTUKA PRZEZ WIEKI?

Organizowanych przez Wrocławskie  Centrum  Twórczości dziecięcej.

 

09.10.2015r klasa 2e brała udział w warsztatach artystycznych. Podejmując temat sztuki polskiej na przestrzeni wieków. Różnorodne zajęcia z plastyki, teatru, ruchu, prezentujące sylwetki twórców i poszczególne kierunki artystyczne.  Podejmowane tematy  na zajęciach to koloryzm, fowizm, neoromantyzm, naturalizm i inne. Omawiani twórcy: m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski. Bawiliśmy się i uczyliśmy poprzez artystyczne formy wyrazu.  Czekają nas jeszcze dwa spotkania na, które już nie możemy się doczekać .


 

Muzyka dla młodych w Forum Narodowym Muzyki

 

07.10.2015r klasy 2E i 2C wybraliśmy się do NFM na lekcję zatytułowaną ?Orient w muzyce?. Była to sztuka z udziałem Orkiestry Symfonicznej i uczniów Szkoły Baletowej. Dzięki występującym artystom uczniowie usłyszeli muzykę Wschodu, a także muzykę stylizowaną. Dowiedzieliśmy się jakie instrumenty i skale muzyczne zastosowali kompozytorzy, żeby uzyskać zamierzony charakter utworów. Orientalne melodie przeniosły nas w najdalsze zakątki świata. Opowiedziane muzyką, słowem i tańcem barwne historie pomogły dzieciom zakraść się do tureckiego pałacu jak również zobaczyć inne piękne miejsca.

 

Lekcja wiedzy o administracji rządowej i samorządowej.

  Dnia 2 października  2015r. uczniowie klasy 3a, 3b i 3c uczestniczyli w lekcji w gmachu Sejmiku Województwa na której dowiedzieli się czym się zajmuje ta instytucja, kto w niej pracuje i na jakich zasadach. Zaprezentowane zostały nam symbole i insygnia naszego województwa. Dowiedzielismy się, że 16 października to dzień w którym co roku obchodzone jest Święto Województwa Dolnośląskiego i że zawsze odbywa się uroczysta sesja sejmiku, na której wręczane są nagrody województwa.Uczniowie oglądali spot reklamowy Dolnego Śląska. Prowadzący rozmawiał z dziećmi o tym , czym są decyzje, kto je podejmuje.

      Na koniec odbyła się  symulacja sesji. Uczniowie wybrali Przewodniczącego, który z pomocą prezentera poprowadził sesję. Reszta uczestników została podzielona na trzy grupy; każda grupa miała  za zadanie przygotować swoją decyzję. Było bardzo burzliwie, ale głosowanie okazalo sie sukcesem ? uchwalilismy demokratyczna decyzję, którą przekazaliśmy pani Dyrektor.


Dni Seniora.

           W ramach tegorocznych Dni Seniora na placu Nowy Targ postawiono kolejną we Wrocławiu skrzyneczkę bookcrossingową. W jej oficjalnym odsłonięciu w dniu 2. pąździernika 2015r. udział wzięli wrocławscy seniorzy, dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych oraz przedstawiciele Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które w ramach akcji ?Cały Wrocław Czyta? stawia skrzyneczki z książkami w różnych punktach miasta. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zespołu Szkół nr 20, a byli nimi wybrani uczniowie z klasy 1e :)


 

Warsztaty w Muzeum Współczesnym

Klasa IIe uczestniczy w Tym semestrze w   trzech spotkaniach warsztatowych zorganizowanych w MWW ?Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa? ? wystawa współczesnej sztuki chorwackiej z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej .

Na pierwszym spotkaniu przyglądaliśmy się ziemi, gdy ta przygotowuje faunę i florę do zimowego letargu. Pobudzaliśmy wyobraźnię, aby zaobserwować to,
co niewidzialne gołym okiem .
 Podczas drugiego spotkania odwiedzimy wystawę ?Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa?
i przyjrzymy się temu, jak artyści chorwaccy wykorzystują inspiracje tematycznie bliskie ziemi.
Trzecie spotkanie będzie obejmowało animowaną zabawę w przestrzeni interaktywnej Samoobsługowego Muzeum, której tegoroczna edycja nosi nazwę ?W Ziemi?. 

 

Wyjście do kina

Z okazji ?Dnia Chłopaka? uczniowie młodszych klas wybrali się do kina Helios na ekranizację jednej z najukochańszych książek wszech czasów ? ?Małego Księcia? Antoine?a de Saint Exupéry?ego ?arcydzieła, które na całym świecie sprzedało się w nakładzie blisko 150 milionów egzemplarzy i zostało przetłumaczone na ponad 250 języków! Najnowszy film reżysera przeboju ?Kung Fu Panda? nowatorsko łączy najnowocześniejsze techniki animacji komputerowej z tradycyjną animacją poklatkową. Efektem tego jest niezwykła i ponadczasowa historia małej dziewczynki, jej tajemniczego sąsiada ? Lotnika i Małego Księcia, którego oboje pokochali nad życie. Wygląd postaci z filmu oparty jest na oryginalnych rysunkach samego pisarza.

 

Inaugaracja roku szkolnego.

Dnia 1 września 2015 odbyło się w auli uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.

Wszystkich uczniów i ich rodziców przywitała pani dyrektor szkoły. Po krótkim przemówieniu i występie artystycznym, przygotowanym przez klasy drugie, uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami rozeszli się do swoich klas. Szczególnie przejęci byli nowi uczniowie naszej szkoły, którzy po raz pierwszy rozpoczęli naukę. Życzymy im samych sukcesów!

Rok szkolny 2014/2015

 

Prezent dla mamy.

Dnia 18 maja o godzinie 14:30 odbyły się warsztaty z cyklu ?Mamy wspólne pasje - rodzic i ja?.

Miałem możliwość uczestniczenia w warsztatach na ,których robiłem prezent na Dzień Matki.

Do zrobienia były : korale, bransolety i zdobione świeczniki metodom decoupage.

Metoda polega na użyciu farby, kleju serwetki i specjalnego lakieru. Mój prezent jest idealny i przepiękny , na pewno spodoba się mojej mamie - korale w róże i truskawki.

                                                                                                                        Franek G. 6a

 

Mam Marzenie

  Dwa tygodnie temu w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla Mai - jednej z podopiecznych Fundacji Mam Marzenie. Ogromnym marzeniem Mai było spotkanie z Ojcem Mateuszem. Udało nam się zebrać 270 zł. Pieniądze te pokryły część kosztów dojazdu na plan filmowy do Sandomierza. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję!!!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


 

Kiermasz ?Stoisko pełne witamin?

 

 

 

W dniu 11 maja 2015 roku na terenie Zespołu Szkół nr 20 odbyła się druga edycja kiermaszu pt. ?Stoisko pełne witamin?, w której uczestniczyli uczniowie klas I. Celem kiermaszu, jak poprzednio było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i kształtowanie przedsiębiorczości wśród uczniów. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców na naszym stole pojawiło się wiele pysznych i zdrowych produktów (soki, ciasta, ciasteczka, babeczki, kanapki, przetwory, owoce i warzywa). Pod okiem starszych uczennic z klasy IV i V oraz pani ze świetlicy dzieci z klas I ochoczo zachęcały do zakupu zdrowych i pysznych produktów. Kupujących nie zabrakło, ponieważ wszystko było świeże, zdrowe i do tego bardzo smaczne. Prawie wszystko zostało sprzedane, a niewielka część owoców i kanapek została rozdana dzieciom. Dzięki kiermaszowi uzbieraliśmy aż 680 zł, które zostaną przeznaczone na cele świetlicy szkolnej (zakup sprzętu sportowego, puzzle i gry planszowe oraz artykuły papiernicze). W imieniu świetlicy bardzo dziękuję rodzicom klas I za duże zaangażowanie w przygotowaniu produktów i pomoc w kiermaszu. Liczę na dalszą, owocną współpracę w nowym roku szkolnym 2015/2016.


?Szlakiem ginących zawodów? 

 

Wczesnym rankiem piątego maja klasa IC i IE wyruszyły na całodniową wycieczkę do Kudowy Zdrój. Głównym celem wycieczki było poznanie zawodów, przedmiotów które już niestety przechodzą do historii. Po dwugodzinnej podróży dojechaliśmy do celu jednak nasz Przewodnik zrobił nam niespodziankę i w pierwszej kolejności zabrał nas do pijalni wód mineralnych - tam każdy z nas starał się wypić chociażby łyczek wody zdrojowej, która jednak nie wszystkim przypadła do gustuJ. Następnie dotarliśmy do skansenu, gdzie zobaczyliśmy jak wykonuje się gliniane naczynia, poobserwowaliśmy ciężką pracę kowala wykuwającego ozdobne podkowy, poznaliśmy etapy pieczenia chleba i skosztowaliśmy prawdziwy, świeży chlebek pieczony na zakwasie. Ogromną atrakcją okazało się również mini ZOO znajdujące się na terenie skansenu, gdzie podpatrywaliśmy osiołki, wielbłąda, pawie, jeżozwierza i różnego rodzaju ptaki. Podczas wyprawy do Kudowy Zdrój towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, która umilała nam pobyt na świeżym powietrzu. Po zakupie bardzo oryginalnych pamiątek z własnoręcznie wykonanymi glinianymi miseczkami i licznymi niezapomnianymi wrażeniami wróciliśmy cało i zdrowo do szkoły, gdzie czekali już bardzo stęsknieni rodzice. 


 

Muzeum Historyczne- Jej wysokość- kaligrafia

 

05.05.2015 roku klasa IVm odwiedziła Muzeum Historyczne na warsztatach pt. ?Jej wysokość- kaligrafia?.  Uczniowie dowiedzieli się, co to jest kaligrafia i na czym kiedyś pisano. Na wystawie o Wrocławiu obejrzeliśmy stare dokumenty pisane ręcznie. Po takiej prelekcji, pisaliśmy piórkiem litery i cyfry w dawnym stylu.Skalne Miasto - Nasze wspomnienia.

 

Dnia 4 maja 2005 roku pojechałam z moją klasą (6a) i z 4a na Wycieczkę do Skalnego miasta w Czechach.

 

O 7:00 wyjechaliśmy z pod szkoły. Na miejscu powitał nas turkusowy blask jeziorka piaskowego. Każda skała miała niesamowite kształty. Niektóre zostały nazwane przez ludzi ze względu na ich kształt. Najbardziej podobały mi się ogromne skały nazwane ??Starościna?? i ??Starosta??.  Były tam mniejsze skały na przykład ??Głowa Lwicy??.  Przewodnik opowiadał nam o historii niektórych skał i samego miasta. Miasto miało tyle niesamowitych  atrakcji. Bardzo mi się podobały zapierające wdech piersiach widoki.                                                                                         

Zuzanna G. 6a

 W dniu 4 maja nasza Szkoła zorganizowała wycieczkę do Skalnego Miasta w Adršpašskoteplické skály.Zwiedzanie było ciekawe dzięki obecności przewodnika, który tłumaczył i zasypywał nas ciekawostkami na temat danej skały. Podczas zwiedzania widzieliśmy bardzo charakterystyczne skałki takie jak:?Kochankowie?, ?Starosta? i moja ulubiona ?Głowa Lwica?.Mieliśmy także przyjemność płynąć łodzią ?Titanic II? i zwiedzać jezioro na ,którym zatonęła pierwsza łódź ?Titanic I? .

Po zwiedzaniu mieliśmy 30 minut na zrobienie zakupów i zjedzenie kupionego przez siebie obiadu, wiele osób kupiło specjalność czeskiej kuchni Smažený sýr .

 Składam w imieniu wycieczkowiczów ogromne podziękowania gitarzystką oraz śpiewającym z VI a za umilenie jazdy autokarem.

  Franek G. 6a

 

Kwiatowe bombardowanie
 
Pod koniec kwietnia zaproponowaliśmy naszym uczniom wspólną zabawę ,, Kwiatowe bombardowanie", połączoną ze zmienianiem otoczenia wokół nas. Projekt realizowany był w ramach kampanii,, Nasz czysty Wrocław", która została objęta honorowym patronatem pani Anny Szarycz - wiceprezydent Wrocławia. Materiały do produkcji ,,bomb kwiatowych' (ziemia, nasiona, cebulki) otrzymaliśmy od organizatora kampanii tj. Przedszkola nr 121. Projekt ten miał formułę happeningu i rozpoczął się podczas obchodzonego w naszej szkole ,, Dnia Ziemi". Na zajęciach z edukacji przyrodniczej uczniowie z klasy ,,0", klasy 2 b oraz klasy 1a i klasy 1b wykonali własnoręcznie ,,bomby kwiatowe"a następnie posadzili je na wybranym wcześniej i przygotowanym terenie naprzeciwko placu zabaw. Teraz już tylko z niecierpliwością czekamy aż nasz ogródek się zazieleni i wyrosną ku naszej radości kolorowe kwiaty. Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w happeningu był dla nich radosnym wydarzeniem i pouczającą lekcją, jak powinniśmy dbać o swoje otoczenie.

     

Dzień Latawca.

Dnia 29 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody dnia latawca. Klasa 6a wyszła na szkolne boisko wraz ze swoimi latawcami, oczywiście zrobionymi własnoręcznie. Szóstoklasiści zrobili krótki pokaz barwnych dzieł przed uczniami najmłodszej klasy- zerowej. Warunki nie były idealne, wiatr był zmienny, ale i tak była świetna zabawa. Uczniowie 6 klasy byli podekscytowani nawet najniższymi lotami kolorowych latawców.

Zuzanna J. kl 6a 

Dzień Ziemi.

 W dniu 24 kwietnia 2015r. odbyły się obchody z okazji Dnia Ziemi. 

Klasa I e przygotowała inscenizację teatralną pt.?Leśne ostępy?. Przedstawienie w sposób humorystyczny i radosny nawiązywało do ochrony środowiska i mówiło o przestrzeganiu zasad obowiązujących w lesie. Uczniowie z klas 0-III i rodzice nagrodzili dzieci gromkimi brawami.

 

Kino Nowe Horyzonty

24.04.2015 klasy IVm, Vm, Va i VIm wzięły udział w ostatniej już w tym roku szkolnym projekcji  z cyklu Kino Szkoła Kultura.  Dzieci obejrzały film pt. ?Eskil i Trynidad? , który  dotykał problemu tolerancji i akceptacji. Po seansie dzieci uczestniczyły w warsztatach, aby lepiej zrozumieć, czym jest tolerancja.

 

 

Lekcja edukacyjna we wrocławskim zoo.

 

        Dnia 24 kwietnia 2015 roku klasa III m była we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym na zajęciach edukacyjnych pt. ?Życie na sawannie?. Dzieci dowiedziały się co to jest sawanna, jak zwierzęta przystosowują się do środowiska; jakie zależności występują pomiędzy zwierzętami roślinożernymi, mięsożernymi oraz padlinożernymi. Zwiedziliśmy również Afrykarium.

 

 

 

Maratony-moja pasja.

 

22.04.2015r W klasie I e odbyła się bardzo ciekawa lekcja ,którą poprowadziły dwie Mamy .Mama Maksia , p.Kasia i mama Franka , p.Beatka . Obie Panie biegają w maratonach . Opowiadaniem o swojej pasji zarażały  i zachęcały dzieci do biegania. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem .Pytań nie było końca.

 

 

Kiermasz wielkanocny.

 

W dniu 30 marca 2015r. odbył się Kiermasz Wielkanocny przygotowany przez wychowawców świetlicy. Na kiermaszu można było kupić ręcznie robione kartki świąteczne, stroiki wielkanocne, steropianowe jajka różnie zdobione, maskotki wielkanocne oraz inne ciekawe rzeczy. Ozdoby wielkanocne wystawione na kiermaszu zostały wykonane własnoręcznie przez uczniów pod opieką nauczycieli ze świetlicy. Podczas wykonywania wielkanocnych ozdób dzieci rozwijały umiejętności plastyczno ? techniczne, pracowały zespołowo i co bardzo ważne poznały tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. Oczywiście chętne dzieci pomagały w sprzedaży ozdób świątecznych. Kiermasz upłynął w przedświątecznej i miłej atmosferze. Uzyskane z kiermaszu pieniądze zostaną wykorzystane na cele świetlicy szkolnej.

 


 

 

Zielona szkoła

 

          W dniach 30.03. ? 01.04. 2015r. klasy 2b i 2c spędzały czas w Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie na Zielonej Szkole. W ciągu tych trzech dni udało nam się zwiedzić rezerwat ornitologiczny ?Stawy Przemkowskie?, gospodarstwo turystyczne ?Amazonka? a w nim mini zoo, poznać najciekawsze miejsca i historię Przemkowa. Dodatkowo mieliśmy warsztaty tkackie, plastyczne i gościliśmy pszczelarza, który opowiadał nam o historii pszczelarstwa. Nie brakowało też zajęć rekreacyjnych, konkursów, zajęć integracyjnych i zajęć w terenie o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Czas upłynął nam bardzo szybko w miłej i przyjaznej atmosferze. 


 

 

Wycieczka do Planetarium.

 

Klasa Id odwiedziła wrocławskie Planetarium Instytutu Astronomii. Obejrzeliśmy pokaz pt. "Spacer po niebie",  o którym opowiadała nam Pani astronom. Zadawaliśmy dużo pytań i pozaliśmy wiele tajemnic naszego nieba. Po tej lekcji kosmos zaciekawił nas jeszcze bardziej.

 

 

"Teatr Muzyczny CAPITOL"

 

 

10 kwietnia klasy Ic, Id i Ie odwiedziły Teatr Muzyczny "Capitol". Spektakl pt. "Trzy wesołe krasnoludki" pokazał nam życie młodych krasnoludków, ich zabawy i psoty, bo "krasnoludek, gdy jest młody nie ma brzucha ani brody, tylko bawi się i skacze (...)".

 

My również się świetnie bawiliśmy dzięki profesjonalnej grze aktorskiej, bajecznej scenografii i muzyce zespołu MIKROMUSIC. 


 

,,Ciekawa lekcja "

 

Klasa Ie gościła pana Grzesia, jest to tato naszej koleżanki Kingi . Pan Grzesiu podzielił się z dziećmi swoimi pasjami . Opowiadał nam o skokach spadochronowych , o nurkowaniu i o wspinaczce wysokogórskiej . Dzieci miały okazje zobaczyć i dotknąć spadochron , przymierzyć kamizelkę z butlą tlenową . Dzieci były zachwycone . Na pewno nie będzie to ostatnia wizyta pana Grzesia ,gdyż dzieci miały niedosyt tak ciekawych przygód.??Przytul stracha ?

 

    Dnia 20 marca kl IC, kl,ID ,kl.E  zostały zaproszone do  Państwowej Szkoły Teatralnej na spektakl interaktywny pt.?Przytul Stracha? Za pomocą piosenek opartych na wierszach Małgorzaty Strzałkowskiej i prostych lalek, wyjętych z estetyki dziecięcych rysunków, wspólnie oswajaliśmy paskudy, potwory, poczwary i inne straszydła dziecięcej wyobraźni. Pomagała nam w tym specjalna Drużyna Antystrachów, która zabrała nas do  do swojej bazy. Oswajając strachy bawiliśmy się doskonale.

 

Wyjście do humanitarium.

 

     Dnia 16 marca 2015 r. klasa IIa wybrała się na wycieczkę do Humanitarium. Tematyką zajęć  były ?Tajemnice magnetyzmu?. Podczas warsztatów w laboratorium dzieci rozpoznawały bieguny magnesu. Dowiadywały się, jakie właściwości mają magnesy, jak oddziałują na otaczające nas przedmioty i jakie mogą być skutki ich pracy.  Następnie dzieci udały się do labiryntu, w którym na wielu stanowiskach prezentowane były w różnorodny sposób zjawiska optyczne, np. kamera na podczerwień lub pokój ze zdeformowanym wnętrzem. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach ? warsztatach poznając tajniki wiedzy. Bardzo zadowoleni i pełni wrażeń  wrócili do szkoły.


 

 

Koncert w filharmonii.


 

    Dnia 11 marca 2015 r. klasy drugie były na kolejnym koncercie z serii ?Filharmonia dla młodych?. Tym razem koncert miał tytuł ?Instrumenty świata?. Występował zespół ?Gadająca tykwa? prezentując oryginalne instrumenty muzyczne: balafony, ngoni, djembe, gita, conga itp. Usłyszeliśmy egzotycznie brzmiące utwory i atrakcyjne głosy, w tym śpiew alikwotowy, zwany gardłowym.


 

Wycieczka do kina.

 

    Dnia 5 marca 2015r. klasa 2c była w kinie Helios w Magnolia Park na projekcji filmu pt. ?Asteriks i Obeliks ? Osiedle Bogów?. Rok 50-ty przed naszą erą: cała Galia jest okupowana przez Rzymian? Cała? Nie! Jedna osada, zamieszkana przez niepokornych Galów nadal stawia opór najeźdźcy. Zirytowany tym Julius Cezar każe wybudować obok osady Galów wspaniałą wioskę, przeznaczoną dla rzymskich właścicieli. To ?Osiedle Bogów?.  Asteriks i Obeliks robią wszystko, by pokrzyżować Juliuszowi Cezarowi plany. Film pełen humoru i wartkiej akcji bardzo nam się podobał. Niektórzy planują wybrać się na niego jeszcze raz.


Lekcja edukacyjna w zoo.


     Dnia 24 lutego 2015 roku klasy 2a i 2c były we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym na zajęciach edukacyjnych pt. ?Na końcach świata?. Temat był realizowany w oparciu o prezentację multimedialną i z użyciem pomocy dydaktycznych. Uczniowie dowiadywali się gdzie jest Antarktyda i Arktyka, jaki panuje tam klimat, jakie żyją zwierzęta i wiele innych ciekawostek. Po zakończonych zajęciach udaliśmy się na zwiedzanie Afrykarium.


 

Zabawa karnawałowa.

 

     Dnia 5 i 6 lutego 2015 roku odbywała się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla klas 0-3. W czasie prawie dwugodzinnej zabawy, uczniowie przebrani w przepiękne stroje, chętnie uczestniczyli we wspólnej zabawie przy muzyce. Był pokaz strojów, wspólne zabawy integracyjne, konkursy, śpiewy i pląsy. Wszyscy świetnie się bawili i już obmyślają wybór stroju na przyszły rok.


 

KONCERT KOLĘD

 

W dniu 11 grudnia 2014r. odbył się Koncert Kolęd zorganizowany przez szkołę muzyczną.

 

Pod kierownictwem pani ze świetlicy A. Młyżywy-Śliwy uczennice z klasy I (Nicola J., Marysia G., Atena B., Natalia K.) przez 3 tygodnie przygotowywały się do zaprezentowania wybranej kolędy. W dniu koncertu pięknie zaśpiewały kolędę pt. ?Zielona choineczka? przy dźwiękach instrumentów: fortepian, skrzypce, wiolonczela w wykonaniu muzyków ze szkoły muzycznej. Występ bardzo się podobał, ponieważ wszyscy obecni nagrodzili dziewczynki wielkimi brawami.


 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 

 

W dniu 12 grudnia 2014r. odbył się Kiermasz Świąteczny przygotowany przez wychowawców świetlicy. Do akcji przyłączyły się dzieci z klas 0-IV, które wzięły udział w konkursie na ?Dekorację Bożonarodzeniową?, a ich prace zostały sprzedane podczas kiermaszu. 

 

Jak co roku chętne dzieci pomagały w sprzedaży ozdób świątecznych. Na kiermaszu można było kupić ręcznie robione kartki świąteczne, wykonane z różnego materiału kolorowe choinki, stroiki, ozdoby z filcu, kolorowe aniołki oraz różnie ozdobione steropianowe bombki. 

 

Kiermasz upłynął w przedświątecznej i miłej atmosferze. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup pomocy dydaktycznych do świetlicy. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe.


 

2014


Wyjście do muzeum etnograficznego.

 

Dnia 10.12.14r. dzieci z klasy II a wychodziły do Muzeum Etnograficznego.  Miały zorganizowaną lekcję muzealną połączoną z warsztatami  pt. ? Tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia wsi  polskiej na Dolnym Śląsku.? Były prezentowane ilustracje i zdjęcia przedstawiające wystrój chaty polskiej na święta Bożego Narodzenia  z  XIX   i  XX w. , dekoracje  o  nietypowych nazwach:  ?światy? ,  ?pająki? oraz zwyczaje związane  z kolędowaniem  ( przebierańcy i ich atrybuty).  Podczas warsztatów dzieci wykonywały własnoręcznie ozdoby z opłatków o nazwie ? świat?,  które na koniec z apetytem zjadły.   Dzieci były bardzo zadowolone z wyjścia do muzeum.  

 

 

Spotkanie rękodziełem ?Fundacja Ovo?

 

 Od października do listopada 2014 r. w naszej szkole odbywał cykl zajęć z rękodziełem i instrumentami z dawnych tradycji. Tkaliśmy na bardku, tworzyliśmy kurpiowskie wycinanki i łemkowską krywulkę z małych koralików, wyplataliśmy sznury metodą średniowieczną, robiliśmy kwiaty z bibuły, filcowaliśmy myszki. Na jednym ze spotkań graliśmy na nietypowych instrumentach, takich jak lira korbowa, dudy czy fujara pasterska.Warsztaty odbywały się w ramach programu "Spotkania ze sztuką tradycyjną" Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji dofinansowanego przez Gminę Wrocław.

Zapraszamy do fotogalerii.

 

 Spotkanie z Krasnalem Złotóweczką.

 

Dnia 9 grudnia klasy I c i klasa Ie uczestniczyły w projekcie edukacji przedsiębiorczości: ?Spotkania z krasnalem Złotóweczką?. Były to wspaniałe zajęcia plastyczno ?teatralne, połączone z prezentacją spektaklu o rozsądnym i oszczędnym Krasnalu oraz lekkomyślnym zającu.

Zgodnie z przekonaniem wielu pedagogów, kluczem do przyszłego sukcesu dziecka jest wykształcenie w nim postawy przedsiębiorczości, na którą składają się pomysłowość, samodzielność, wytrwałość, ciekawość świata, umiejętność dobrej organizacji czasu oraz zdolność współdziałania. Podczas warsztatów dzieci miały okazję robić pacynki inspirowane treścią spektaklu, odgrywać proste scenki związane z nauką przedsiębiorczości. Wyszliśmy z zajęć bardzo zadowoleni i pouczeni jak oszczędnie gospodarować naszym kieszonkowym

 

Wyjście do kina.

 

Dnia 4 grudnia 2014 r. klasy II a i III m z okazji mikołajek wybrały się do kina Helios w Magnolia Park na film pt.:? Uwolnić Mikołaja? .  Ta przezabawna komedia o perypetiach św. Mikołaja pokazała dzieciom, że dorośli mimo wielu przeciwności i trudności potrafią dla dzieci zrobić wszystko. 

Robotyka ? fantastyka naukowa a rzeczywistość.

 

    Dnia 3 grudnia 2014 roku, koło komputerowe i koło techniczne udało się na zajęcia do Multicentrum.Celem zajęć było wprowadzenie uczniów w świat robotów. Na przykładzie robotów wykorzystywanych np. w medycynie, ratownictwie czy przemyśle poznaliśmy świat, w którym roboty nas otaczają.

W czasie prezentacji multimedialnej opowiadanej o typach i zastosowaniu robotów, przedstawione zostały trzy prawa Asimowa, zaprezentowane najlepsze roboty minionego roku oraz zademonstrowany model robota sensorycznego. Na lekcji uczniowie zbudowali z klocków K'NEX roboty według projektu własnego lub z instrukcji.Chłopcy z klasy 6 pobli nawet rekord gimnazjalistów. W krótszym czasie od starszych kolegów zgudowali robota z instrukcji. Zapraszamy do galerii aby obejrzeć nasz dzieła.
Królewna Śnieżka i krasnoludki.

 

   Dnia 3 grudnia klasy 2B i 2C były na kolejnym koncercie z cyklu ?Filharmonia dla młodych?. Tym razem usłyszeliśmy muzykę napisaną przez amerykańskiego kompozytora Franka Churchila do filmu ?Królewna Śnieżka i krasnoludki?. Na podstawie powieści autorstwa braci Grimm, w 1937 roku wyprodukowano w wytwórni Walta Disneya pełnometrażowy film animowany. My obejrzeliśmy widowisko muzyczne w wykonaniu młodych aktorów z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu z udziałem muzyków Orkiestry Symfonicznej NFM. Ta aranżacja bardzo nam się podobała. Jesteśmy ciekawi, co przyniesie nam następny koncert w marcu.

 

 

 


Praca na międzyszkony konkurs "Grafitti- Nasz Zielony Wrocław"

 

       W listopadzie uczennice klasy 6a pod nadzorem Pani Danuty Bil przygotowywały pracę na konkurs pt: "Nasz Zielony Wrocław"

Od Wczesnych godzin ranych do późnych wieczornych malowały najbardziej znane zabytki wrocławskie.

Efekt sami możecie zobaczyć w galerii zdjęć. Otrzymaliśmy II Miejsce w konkursie międzyszkolnym.Stoisko pełne witamin.

 17 listopada 2014 roku na terenie Zespołu Szkół nr 20 odbył się kiermasz pt. ?Stoisko pełne witamin?, w którym uczestniczyli uczniowie z klas I. Celem kiermaszu było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i kształtowanie przedsiębiorczości wśród uczniów. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców  na naszym stoisku pojawiło się wiele pysznych i zdrowych produktów

(soki, kanapki, ciasta, ciasteczka, naleśniki, przetwory, owoce i warzywa), które bardzo szybko się sprzedały między innymi dzięki uczniom z klas pierwszych, którzy wystąpili w roli sprzedawców.  Kupujący  przekonali się, że warto spożywać  zdrowe i pełne witamin produkty, ponieważ są smaczne. Prawie wszystko zostało sprzedane za symboliczną złotówkę, a i tak dzięki tej akcji uzbieraliśmy

  pieniądze,  które przeznaczone są  na cele świetlicy szkolnej. Już niedługo, bo na wiosnę przewidziano dalszą edycję kiermaszu zdrowej żywności, która będzie się cieszyła, myślę tak jak do tej pory dużym zainteresowaniem ze strony  uczniów.

 

Wyjście klasy III m do HUMANITARIUM ? OGRODY DOŚWIADCZEŃ

  we Wrocławiu

 Dnia 7 listopada 2014 roku klasa III m była w ?HUMANITARIUM- OGRODY DOŚWIADCZEŃ?. Uczniowie zwiedzili wystawę pt. ?Szkiełko i oko ?zjawiska optyki?, gdzie mogli doświadczyć złudzeń optycznych. Zabawy było co niemiara. Potem uczestniczyli w warsztatach, na których samodzielnie wykonali kostki do kąpieli. Uczniowie byli bardzo zadowoleni.

 

Odwiedziny w klubie "Anima"

 

 Dnia 21 października 2014r. klasa 0 i klasy I byłe w klubie "Anima" na przedstawieniu pt. "Pączkowe Drzewo". Bohaterami spektaklu byli Kajtek i Tonia. Było dużo muzyki, tańca i śmiechu. Oprócz tego nauczyliśmy się co znaczy tolerancja, i że na prawdziwych przyjaciół zawsze możemy liczyć.

 Z chęcią odwiedzimy klub ponownie.

 

 Wyjście klas III do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 W październiku klasy trzecie były w Muzeum Narodowym na lekcjach muzealnych. Klasa III a i III b były na lekcji zatytułowanej ?ABC zwiedzania muzeum?, gdzie poznali zasady zwiedzania muzeum. Uczniowie zaczęli od zwiedzania: Śląskiej Rzeźby Kamiennej  oraz Sztuki Śląskiej. Dzieła poświęcone są głównie tematyce religijnej i w większości służyły celom kultowym. Mieli okazję zobaczyć broń  myśliwską, która słynie z niezwykłej ozdobności i dokładności wykonania. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowiastek na temat znanego obrazu  Cosimo Rosselli ?Adoracja Dzieciątka? z XV w. i wielu innych dzieł. Natomiast lekcja muzealna klasy III m to ?Spotkanie z królami, czyli opowieści o polskich władcach?. Uczniowie obejrzeli wystawę rzadko udostępnianych 44 szkiców ołówkiem Jana Matejki z cyklu ?Poczet królów polski?. Kustosz muzeum opowiadał o władcach panujących w dawnej Polsce oraz insygniach królewskich. 


Odwiedziny przedszkolaków z

Przedszkola nr 122  - to już nasza tradycja.

Dnia 7 listopada 2014 roku gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 122 ,, Wesoła Gromadka? w zerówce szkolnej. Uczniowie z klasy ,,0? powitali swoich młodszych kolegów piosenką i wierszem. Następnie zaproponowaliśmy gościom wspólne wykonanie sałatki owocowej. Dzieci pracowały w grupach, dzięki czemu mogły integrować się i rozwijać umiejętności współpracy. Celem zajęć było zrozumienie przez dzieci potrzeby codziennego jedzenia owoców i warzyw. Nie trzeba było zbytnio zachęcać wszystkich do jedzenia sałatki. Okazało się, że zrobiona samodzielnie wyjątkowo smakuje. Na zakończenie spotkania dzieci z klasy ,, 0? zostały zaproszone do Przedszkola nr 122 na Jasełka. Już cieszymy się na to spotkanie.

 

.?Pasaż Ha(e)ndlowy?

 Dnia 23 października klasy drugie były w Filharmonii Wrocławskiej na koncercie pt. ?Pasaż Ha(e)ndlowy?. Ten przewrotny tytuł koncertu, który kojarzy się z galerią handlową, tak naprawdę nawiązuje do nazwiska jednego z najważniejszych kompozytorów epoki baroku. Koncert pozwolił nam zrozumieć, na czym polegał fenomen geniuszu Jerzego Fryderyka Haendla. Usłyszeliśmy wybrane dzieła z bogatej twórczości Haendla, poznaliśmy również różne wątki z jego życia. Dowiedzieliśmy się m.in. dlaczego Jerzy przestał pisać nudne melodie oraz jak to się stało, że nie zginął w pojedynku. Koncert wzbogacony był prezentacją multimedialną i barwną opowieścią dyrygenta, pana Marcina Sompolińskiego. Z niecierpliwością czekamy na następny koncert w grudniu.


         Wernisaż ?Kiedy bywam artystą..?

Wystawa " kiedy bywam artystą .."była próbą odpowiedzi na podręcznikowe pytanie :Czy każdy może być artystą ? 

Wernisaż był podsumowaniem kilkutygodniowych praktyk Adrianny Konopniak - Karpowicz. Był to  autorski program a opiekunem praktyk była Pani Gemma Dżugaj - Michalska . Pani Adrianna  prowadziła  zajęcia z klasami 4 - 6 , miały one charakter głównie warsztatowy  ,  realizowane były  między innymi takie tematy jak  :

- projekt znaczka i koperty 

- kompozycja otwarta  i wielkoformatowa w tworzeniu wzorów tkanin ( techniki malarskie , ksero )

- techniki  kolarzu w propozycjach okładki , w pejzażach przestrzennych oraz portretach nauczycieli 

- różne techniki malarskie w temacie " Klimaty jesienne "

Końcowym  zaś etapem zajęć z uczniami  było przygotowanie wernisażu :
 od zakomponowania zaproszeń po wykonanie ekspozycji prac - czyli przygotowanie wernisażu na korytarzu szkolnym.Dzieci brały czynny udział w udekorowaniu  sali , która służyła do degustacji napoi i smakołyków , które zazwyczaj stanowią atrakcję  wernisaży dojrzałych już artystów .

Zajęcia od samego początku były prowadzone tak żeby uczniowie  poczuli współodpowiedzialność za to artystyczne wydarzenie -  i wydaje się że w dużym stopniu  udało się to uzyskać co mogą  ocenić osoby które były na wernisażu ..

Autorzy tej wystawy oraz Dyrekcja  bardzo dziękują za frekwencję i wiele miłych słów gości .

 Adrianna Konopniak - Karpowicz 
                 "  Zielone Atelie "

Akcja Charytatywna

W dniu 25.09.2014 r. dzieci z kl.1a i 1b wraz z wychowawczyniami wzięły udział w akcji charytatywnej na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu przy ul. Koszarowej 5. Akcję zorganizowała firma farmaceutyczna Boiron sp. zo.o., która aktywnie angażuje się w pomoc szpitalom pediatrycznym na całym świecie poprzez odmalowywanie oddziałów, na których przebywają dzieci. W trakcie akcji dzieci z kl.1a i 1b malowały wraz z włoskim artystą malarzem Gregorio Mancino ściany korytarza przy oddziale alergologicznym- temat JUNGLA oraz malarką Justyną Grzebieniowską wykładowcą na ASP w Toruniu sylwety laminowanych zwierząt. Kolorowe ściany oraz sylwety zwierząt pozostaną w szpitalu, aby rozweselać małych pacjentów.

                                                                    
                                                                    Jasełka 2014

  ?Gdy śliczna Panna Syna kołysała? ? tą nastrojową kolędą Ania Strońska, uczennica klasy IV m, rozpoczęła inscenizację tegorocznych Jasełek.

Uczniowie klas I-III oraz IV-VI z wielkim przejęciem włączyli się w śpiew refrenu kolędy a następnie z zapartym tchem wpatrywali się w barwne widowisko przygotowane przez uczniów klasy VI b. Z uwagą słuchali opowieści narratorów przeplatanych zabawnymi dialogami Anioła Gabriela z Marią i Józefem. Nie mogli powstrzymać się od śmiechu widząc próby dobudzenia Pasterzy ? śpiochów i z radością przywitali na scenie Trzech Króli ? Mędrców toczących ?uczoną dysputę?. Na koniec wraz z aktorami z wielkim zaangażowaniem odśpiewali ?Chwałę Bogu? oraz kończącą przedstawienie kolędę ?Bóg się rodzi?. Dużą atrakcją dla widzów była piękna oprawa muzyczna, którą w tym roku zapewnił p. Marek Stroński wraz z zespołem instrumentów dętych.

                        WIZYTA W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM ? Spotkanie z tradycją??

11 grudnia kl. III A odwiedziła  Muzeum  Etnograficzne ramach ?Spotkania z Tradycją?. Celem zajęć było przypomnienie tradycji, według której nieodłącznym elementem drzewka świątecznego są ręcznie malowane bombki. Oprócz ciekawostek związanych z tradycjami bożonarodzeniowymi ,dzieci poznały sztukę   wykonania z opłatków ozdób na choinkę . O dobrej zabawie świadczyły uśmiechy na twarzach i wielkie zaangażowanie w tworzeniu ?świątecznych małych dzieł sztuki?. Efekt końcowy był wspaniały - bombki były piękne, a każda z nich zasługiwała na miano ?najpiękniejszej?. Dzieci przekonały się, że najwspanialsze ozdoby to te zrobione samodzielnie. Każdy uczeń opuszczał muzeum z własnoręcznie wykonaną bombką choinkową, wykonane dzieła zawisną na choince i będą przypominać dzieciom o sympatycznej wizycie w  Muzeum . 

 
Copyright © 2011 - Zespół Szkół Nr 20 we Wrocławiu
Szkoła Podstawowa nr 65, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st.nr 3, Szkoła Muzyczna I st. nr 3